A vitaminok általában mindenkinek fontosak, de vannak köztük olyanok, amelyekre a nőknek különösen szükségük van. Ismerjük meg ezeket!
A vitaminok olyan anyagok, amelyek önmagukban nem fejtenek ki közvetlen hatást a szervezetben, de nélkülük a szerveink mégsem működnének tökéletesen. Ezekre mindenkinek minden életkorban szükségük van, de jó tudni, hogy más kell egy fejlődésben lévő gyermeknek, más a fiatal felnőtteknek és a nyugdíjaskorú embereknek – és vannak olyan vitaminok és ásványi anyagok, amelyek mindenkinek hasznosak, ám a nők számára különösen fontosak.
A legtöbb vitamint és ásványi anyagot az emberi szervezet nem tudja maga előállítani, ezért van szükség a külső bevitelre. Egyes vitaminok egyben antioxidáns hatásúak is, mint például az A-, C- és E-vitamin, semlegesítik a szabadgyököket, ezáltal csökkentik a rák kialakulásának esélyét, sőt az öregedés folyamatát és segítik az immunrendszer működését.
A-vitamin és béta-karotin: Ha a béta-karotin lebomlik, A-vitamin és retinol keletkezik belőle, leginkább a narancssárga zöldségfélékben és gyümölcsökben található meg (sárgarépa, sárgabarack, sárgadinnye, tök). A csontfejlődésért felelős, valamint a bőr- és nyálkahártya egészségéért.
C-vitamin: A legismertebb vitamin, a vörösvérsejtek termelődéséért felelős, emellett immunerősítő és sebgyógyulást segítő szerepe van. Legnagyobb mennyiségben a paprika tartalmazza, de hozzájuthatunk káposztából, brokkoliból, grapefruitból, citrusfélékből, de a kiwiben és a paradicsomban is megtalálható.
B-vitamin: 3 anyag tartozik a „B”-csoportba: a B6 vitamin, a B12 vitamin és a folsav. Előbbiek elengedhetetlenek az agy megfelelő működéséhez, hiánya depressziót, mentális zavarokat okozhat. Egyen sok banánt, avokádót, babot és zabpelyhet, valamint tejet, sajtot, joghurtot, tojást, halat és húst, hogy megelőzze a hiányt!
Folsav: A vashiányos személyek jól tudják, milyen fontos ez az anyag a szervezet megfelelő működése szempontjából. A fogamzóképes korú, netán épp várandós nők számára kiemelt szerepet kap, mert az új életnek rengeteg folsavra van szüksége, nem ritka, hogy terhesség idején folsavban gazdag étrendet ír elő az orvos a születési rendellenességek megakadályozására. Ennek része a spenót, a zöld színű zöldségek, valamint a gabonafélék és hüvelyesek, továbbá a máj.
D-vitamin: A csontképzés egyik fő segítője, gyermekkorban lehet rá szükség, és a menopauza idejétől újra megnő a szerepe, mivel ekkor a csontok már nem termelnek kalciumot, szó szerint törékenyebbé válunk idős korunkra. Ez az egyetlen vitamin egyébként, amelyet a szervezet saját maga is képes előállítani megfelelő napfény segítségével, de nagy mennyiséghez juthatunk a halfélékből is.
E-vitamin: Kulcsfontosságú szerepe van a vörösvérsejtek kialakulásában és a sejtfalak regenerálódási folyamatában. A kor előrehaladtával mennyisége egyre csökken a szervezetben, hiánya emésztési zavarokat okozhat, de a túlzott E-vitamin-szint vérzékenységhez vezethet. Főleg olajos magvakban található meg.
K-vitamin: Nem tartozik az alapvető vitaminok közé, mégis jelentős kiegészítő: az erős csontozat megmaradásához és az idős emberek normális véralvadási szintjének fenntartásához elengedhetetlen. Megtalálható a zöld leveles zöldségekben, a szójaolajban, a brokkoliban, a főtt spenótban, valamint a halolajban.
Forrás: napidoktor.hu