Amennyiben a szálló por légszennyezettségi szintje a budapesti mérőállomásokon két egymást követő napon meghaladja a tájékoztatási küszöbértéket, az már veszélyt jelent a lakosság egyes különösen érzékeny csoportjaira: gyermekekre, idősekre és a krónikus betegekre.
Mit tegyünk a szmog ellen?
2017. január 2-án Budapesten, Miskolcon, Sajószentpéteren és Nyíregyházán is elrendelték a szmogriadó tájékoztatási fokozatát a levegő romló minősége miatt. Ha a levegőben lévő szállópor koncentrációja 100 mikrogramm fölé emelkedik köbméterenként, már mindenki számára tanácsos lehetőleg otthon, zárt térben maradni.
A hatósági határozatban közzétett megelőző intézkedések közül kiemelendő, hogy elsősorban a kertvárosi peremkerületekben lehetőség szerint mérsékeljük a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatát, továbbá szüneteltessük az egyéni gépjárműhasználatot, részesítsük előnyben a közösségi közlekedést.
Szellőztetni csak rövid ideig, hajnalban és késő éjszaka érdemes. A várandós kismamák számára különösen fontos, hogy minél kevesebb időt töltsenek a szabadban, mivel a megszületendő kisbaba nagyobb eséllyel lesz később asztmás, vagy szenvedhet valamilyen más légúti problémától. Akinek módja van rá, keresse fel a hegyeket, ugyanis a szmog jellemzője, hogy a szennyezett ködös-párás légtömegek a földfelszínhez közel megrekednek, így a magasabb területeken tisztább a levegő.
Légszennyezettségről
A szennyező anyagok jelenléte, a szmog egy idő után megbetegedéshez vagy a halálhoz vezet.
A szennyezők egy részét nem is érezzük, ezek az iparosodott világ, az elmúlt néhány száz év termékei, érzékelésükre és az ellenük való védekezés kifejlesztésére nem állt rendelkezésre sok millió éves evolúció, mint a természetes eredetű légszennyezők esetén.
Ilyen szennyezők az ultrafinom részecskék, melyek a dízel motorokból kerülnek a környezetbe és közel 16.000 ember idő előtti halálát okozzák Magyarországon, vagy a talajközeli ózon, mely az emberi tevékenység során levegőbe jutó nitrózus gázokból és szénhidrogénekből keletkezik nyári napokon.
A szennyezés csökkentésére két lehetőség van: a kibocsátó tevékenységeket mérsékeljük, vagy technikai eljárásokkal kiszűrjük a légkörbe jutás előtt a szennyezést. Az elsőre jó példa az autózás helyett a közösségi közlekedés, kerékpár használata, kamionos helyett a vasúti szállítás. A másodikra a gépkocsikra szerelhető katalizátor.
A fővárosban és a nagyobb városokban, megyeszékhelyeken a közlekedési eredetű légszennyezés a legnagyobb tehertétel a lakosság számára, jelentős részecske-, nitrogén-oxid és ózonszennyezést okozva, vidéken pedig az avarégetés, fűtés és az ipari kibocsátások, például a hulladékégetők, erőművek szennyezése.
Kattintson IDE, és kövesse nyomon Magyarország légszennyezettségének változását.
Forrás: Levegő Munkacsoport, Ripost
Hozzászólás