Tüsszentéskor agy erejű robbanás zajlik a szervezetünkben, azért, hogy eltávolítsa az orrnyálkahártyát irritáló tényezőt. A tüsszentés hatalmas hitelen fellépő has űri nyomásfokozódással jár.
Nem mindenki fordul orvoshoz a szénanátha tüneteivel, ezért nehéz pontos epidemiológiai adatokhoz jutni. A szénanátha gyakorisága Európában 5-20 százalék közötti. Számos, különböző országból származó tanulmány jelzi a betegség gyakoriságának jelentős növekedését: becslések szerint az elmúlt húsz évben megduplázódott az esetek száma. Az allergiás állapotok gyakori tüsszentéssel, orrdugulással vagy orrfolyással járnak.
Mi történik a tüsszentés alakalmával?
Nagy erejű robbanás zajlik a szervezetünkben, azért, hogy eltávolítsa az orrnyálkahártyát irritáló tényezőt. A tüsszentés hatalmas hitelen fellépő has űri nyomásfokozódással jár. Ez a nyomásfokozódás minden szervünkre kihat. A húgyhólyagunk szempontjából nem túl kedvezőek a gyakori tüsszentéssel járó állapotok. A gyakori és nagy, has űri nyomásfokozódás, ami a tüsszentés alkalmával éri a női szerveket, rövid idő alatt előhozza a kellemetlen intim tünetek egyikét, a stresszinkontinenciát.
A gátizmok szerepe, hogy megtartsák a vizeletet a húgyhólyagban normál körülmények közt és has űri nyomásfokozódás alkalmával is. Ha gyengül a medencefenék izmok megtartó ereje, akkor tüsszentés alkalmával meglepetéssel találkozhatunk. Amikor magasabba a has űr felől érkező és a hólyagra áttevődő nyomás, mint a húgycsőben lévő záró nyomás, akkor és akaratlanul vizelet távozik. Ennek mennyisége a húgycső zárás elégtelenségének mértékével áll összefüggésben.
A nők többsége nem ismeri, hogy ha, össze kell szorítani a térdüket tüsszentés alkalmával, hogy be ne menjen akaratlanul pár csepp vizelet, akkor azt stresszinkontinenciának hívják.
A stresszinkontinencia kifejezés olyan vizeletvesztést jelent, amely többnyire has űri nyomásfokozódáskor jelentkezik: köhögés, tüsszentés, nevetés, emelés, lépcsőn járás, szökdelés, futás hatására jön létre.
Ez nem csak egy véletlen baleset, hanem tünet. Munkám folyamán hallom a lányoktól, hogy az általános nézet, hogy anyukám is így tüsszent, és sokan az ismerőseim közt is azért gondoltam, hogy normális mozdulat a tüsszentésnél, hogy összeszorítja az ember a térdét, nehogy bepisiljen.
Sokan úgy értelmezik, hogy ez az élet amolyan kellemetlen vele járója, de ez nem így van. Ezek a gátizomzat gyengülésével kezdődnek és az intim torna rendszeres gyakorlásával megelőzhetők és megszüntethetők. Azért fontos meg tanulni az intim tornát, hogy ne kelljen ilyen kellemetlen balesetet elszenvedni.
Forrás: Gottlieb Ildi, intimtorna tréner