Medical News Hungary

Sokat szédül télen? Ez állhat a hátterében

szédülMost már tartósabban beköszöntöttek a mínuszok, ami nem csak a hangulatunkra, hanem a közérzetünkre is nagy hatással van. Sajnos a hipertóniások még jobban megszenvedhetik ezt az időszakot, hiszen a hideg felerősítheti a vérnyomás problémákat.

Az American Heart Association közleménye szerint hideg időben nehezebb kontrollálni a magas vérnyomást, ezért fontos, hogy a hipertóniások konzultáljanak orvosukkal a gyógyszer adagjukat illetően, máskülönben könnyen romolhat az állapotuk. Éppen ezért, ha többet szédül, mint máskor, érdemes felkeresnie egy szakembert, aki 24 órás vérnyomásmérő segítségével pontosabb képet kap majd az állapotáról.

Dr. Ross Fletcher, a Georgetown University munkatársa által vezetett tanulmányban kiderült, hogy ahogy hidegebbre fordul az idő, a hipertóniás betegek nagy része csaknem 8 százalékos különbségről számolnak vérnyomásukat illetően. A kutatók szerint ez a véredények szűkülésének tudható be.

Dr. Kenneth Baker, a Texas A&M Health Science Center orvosa ezt a jelenséget ahhoz hasonlítja, amikor az ember hosszabb időre a kezét beleteszi jéghideg vízbe. Ekkor, ha egy kicsit is, de emelkedhet a vérnyomás, míg ha elutazunk melegebb éghajlatra, akkor csökkenthet, mivel akkor az erek kitágulnak.

A tudósok szerint azonban más okai is lehetnek a jelenségnek, például azok a gyógyszerek, melyeket az emberek főleg télen szednek is megemelhetik a vérnyomást (például megfázás idején a nem-szteroid tartalmú gyulladáscsökkentő fájdalomcsillapítók).

Emellett szerepet játszat a hipertónia rosszabbodásában még az is, hogy ilyenkor sokan fáradékonyabbak és depressziósabbak, így gyakrabban nyúlnak kávéhoz és alkoholhoz. Ráadásul kevesebbet mozognak és egészségtelenebbül táplálkoznak, melyek szintén rossz hatással vannak a vérnyomásra.

vérnyomás

„Tény, hogy a külső hőmérséklet befolyásolhatja a vérnyomás alakulását. Általában a meleg tágítja az ereket, a vérnyomás csökkenhet, a hideg inkább az ér összehúzódást váltja ki, emiatt a vérnyomás emelkedhet.

Azonban ez nem általános. Van beteg, aki nyáron kevesebb vérnyomáscsökkentőre szorul, mint télen, de ez nem mindenkinél van így. Akinél ez a jelenség létezik, semmi más nem kell tenni, mint szakorvoshoz fordulni, és a vérnyomás ellenőrzése mellett a vérnyomáscsökkentő gyógyszer adagját a kívánalomnak megfelelően kell módosítani.

De nem győzzük hangsúlyozni, hogy a hipertónia nem minden esetben jár tünetekkel, ezért érdemes rendszeresen megmérni, hogy kiderüljön a probléma! ”– mondja Dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Annak érdekében, hogy a gyógyszer beállítása a legjobb legyen, érdemes lehet a 24 órás vérnyomásmérés. Ekkor a páciens egy tartósan hordható vérnyomásmérő eszközt kap, ami meghatározott időszakonként méri a vérnyomását. Ezzel a kezelőorvos pontos képet kap a hétköznapi élet során meglévő vérnyomás ingadozásról, így a kezelést egyénre szabva tudja beállítani.

 Trombozisközpont.hu

Megosztás

Önismeret – Az álmok jelentősége napjainkban

Következő »

Ismerd meg saját szeretetnyelved!

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés