Medical News Hungary

Q10 és Szelén – Sejtjeink segítői

A legújabb kutatások szerint a Q10 és a szelén együttes szedésével hosszú távon a felére csökkenthető a szív- és érrendszeri problémák okozta halálozás kockázat.

Q10-formulaA tudományos kutatások értékmérője, hogy milyen hatékonyan és gyorsan tudják a közvetlen gyógyítás szolgálatába állítani a sokszor hosszú évek során kísérletezett eredményeket. A gyakorlati hasznosulás fokmérője a pozitív életmód változás és az életkor meghosszabbodása. Ezek – az úgynevezett világegészségügyi – projektek végül is az emberiség közérzetének a fokmérői, hiszen százmilliókat érintenek, és jelentős mértékben befolyásolják az országok gazdasági helyzetét, és végső soron a világgazdasági mutatókat. Miután a szív-érrendszeri betegségek a legsúlyosabb civilizációs betegségek körébe tartoznak, Magyarországon a teljes lakosság több mint 10%-át érintik, és vezetik a halálozási statisztikákat is, a szív- és érrendszeri megbetegedések csökkentése kiemelkedő területe a tudományos kutatásoknak. Az e területen született tudományos eredmények nem véletlenül állnak az orvos szakmai érdeklődés középpontjában.

A svéd Linköpingi Egyetemen és a Karolinska Intézetben végzett úgynevezett kettős, vakkontrollált, randomizált és placebokontrollált tanulmányt folytattak 443 idősebb férfi és nő részvételével. A vizsgálatban részt vevőket véletlenszerűen választották két csoportra: egyik részük 200 mg Q10 és 200 mikrogramm szelént kapott, a másik részük pedig placebót. A kutatás végére a placebót szedők 12,6%-a, míg az étrend-kiegészitőt szedőknek csak 5,9%-a halálozott el. A vizsgálatok során mért egyik marker, a B típusú natriuretikus peptid (a szívelégtelenség mérőfaktora, ami a szívfal feszülését mutatja) a szereket szedőknél jelentősen alacsonyabb volt, mint a placebocsoportban. Ezen kívül a szívultrahang szerint a koenzim Q10-et és nyomelemet szedők szívmunkája sokkal jobb volt, mint az azokat nem szedőké. Ezek alapján a kardiológus szakorvosok azt a konzekvenciát vonták le, hogy a koenzim Q10 és a szelén együttes szedése hosszú távon egyértelműen képes csökkenteni a szív-érrendszeri betegségek kialakulását és az azokból eredő halálozás kockázatát.

A koenzim Q10-ről

A koenzim Q10 vízben oldódó vitaminszerű anyag, ami a legtöbb eukarióta sejtben megtalálható, így a mitokondriumokban is igen sok van belőlük. Az elektrotranszport lánc egyik alkotóelemeként részt vesz az aerob sejtlégzésben, energiát termelve. Nagyon fontos szerepe van, hiszen az emberi testben létrejövő energia 95%-áért felelős. A koenzim Q10 a sejtek energiatermelő egységeiben hidrogént (elektronokat és protonokat) szállít más biokémiai folyamatok segítőihez (koenzimekhez), miközben átadásuk során nagy mennyiségű energia keletkezik. Amennyiben az elektronok e szabályos továbbadásába hiba csúszna be, pl. ha kevés a Q10-, a C-, A- és E-vitamin, akkor az elektronok energiája az oxigénre tevődik át, és abból szabad gyök keletkezik. E hiperaktív oxigéngyökök hatására a környező fehérjék és zsírok közötti kapcsolat tönkremegy, a sejtek szétesnek, miközben gyulladáskeltő anyagok (prosztaglandinok) keletkeznek, a szövetek elveszítik rugalmasságukat, és az immunrendszer aktivitása is megváltozik. Nem ritka azonban az sem, hogy a génállomány sérül, ilyenkor idegen struktúrájú sejtek keletkeznek, és feltartóztathatatlanul elszaporodnak, vagyis daganat képződik. A Q10-vitamin képes az elektronokat megkötni, és azok energiáját helyes mederbe terelve a szervezet hasznos energiatermelését segíteni, ezáltal csökkenti a szabad gyökök keletkezését is.

koenzim, Q10A svéd kutatási eredményeket más kutatóintézetek is megerősítették, mások mellett az amerikai kutatók, akik hangsúlyozták: a koenzim Q1O még a krónikus szívelégtelenségben szenvedők életminőségén is javíthat. Ez az anyag szervezetünkben is termelődik, ám 20 éves kortól szintje folyamatosan csökken. A Q10 segít a szívizomnak abban, hogy nagyobb erővel húzódhasson össze, így akik naponta Q10 kapszulát szednek, jobban bírják a fizikai terhelést is. 40 éves korunkig szervezetünk maga is képes jelentős mennyiségű ubichinont Q10-et) termelni, illetve azt az ételből (tojás, hús, hal, zöldségek) felvenni. Azonban a kor előrehaladtával a saját termelés fokozatosan csökken, a középkorúaknál a szövetek átlagos Q10 tartalma akár 25-30%-kal, a 70 éveseknél pedig már 45-60%-kal kevesebb található a vérben. A csökkenő Q10-vitamin mennyiség jele lehet: nagyfokú fáradékonyság, kimerültség, gyengeség heves szívdobogás, szívritmuszavar, légszomj, mellkasi szorítás, ingadozó vagy magas vérnyomás, korai érelmeszesedés, magas vérzsírok, szédülés, alvászavarok, koncentrációs zavarok, visszatérő gyulladások, fertőzések, allergiák, immunrendszeri gyengeség, májfunkciós eltérések, törékenyebb csontok, nehezebben gyógyuló sebek, gyorsuló öregedési folyamatok, korai klimaktérium, heves hőhullámok. A szívműködés romlásának hátterében csaknem mindig a Q10 hiánya húzódik meg. Koenzim Q10 nélkül nincs energiatermelés, s így nincs élet sem.

A szelénről

A szelén pontos szerepét az emberi szervezetben néhány évtizede ismerjük. Antioxidáns tulajdonságú nyomelem, mely erőteljesen gátolja a szabad gyökök károsító hatását. A szintén antioxidáns E-vitaminnal együttesen szinergista hatásúak, együttesen erősítik egymást. A férfiaknak nagyobb szükségük van rá, mivel szervezetükben a szelén csaknem a fele a herékben, az ondóhólyagokban raktározódik. Az ondóval szelén is ürül a szervezetből. Javítja a férfiak termékenységét. A szervezetben hatástalanítja az arzén és a higany mérgezését. Segíthet megőrizni a szövetek rugalmasságát. Megakadályozhatja a fejbőr korpásodását. A szelén hiánya kapcsolatba hozható a szorongással, a depresszióval és az ingerlékenységgel. A szelén befolyásolja, hogyan működnek a neurotranszmitterek, és az elfogadott nézet szerint antioxidáns hatása van. Tartósan csökkent szintje negatívan kihat az immunrendszerre is.

selenium02-01A szelénben gazdag élelmiszerek közé tartoznak: a búzacsíra, a paradicsom, a brokkoli, a kesudió, de fellelhető a tojásban, a halban, a szárnyashúsban, a fokhagymában, a gombában. A szelén mindemellett megemeli a szervezetben kardiovaszkuláris védelemért is felelős enzimek szintjét. A koenzim Q10-et és a szelént érdemes együtt, sőt akár más antioxidáns anyagokkal is együtt szedni. Ilyenek az E-vitamin, a béta-karotin és a C-vitamin. Ezek ugyanis egymás hatását nemcsak kiegészítik, hanem az egyes élettani folyamatok során az átalakulást, regenerálódást is fokozzák, így hatásuk a szinergiaelv alapján megsokszorozódik. A legújabb kutatások szerint a Q10 és a szelén együttes szedésével hosszú távon a felére csökkenthető a szív- és érrendszeri problémák okozta halálozás kockázat!

(Forrás: orvosihirek.hu)

Megosztás

Megállítható a melanóma kialakulása

Következő »

Megnyílt az első deutériumtipizálást végző klinika Amerikában

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizenöt − három =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés