A vastagbélrák a második leggyakoribb ráktípus, amely évente többszázas nagyságrendben szedi áldozatait csak hazánkban. Hogyan alakul ki és mit tehetünk ellene?
A vastagbélrák (Neoplasma malignum intestini crassi vagy Carcinoma Coli) az egyik leggyakoribb ráktípusnak számít hazánkban is. Férfiaknál gyakoribb, mint nőknél, elsősorban a 60-80 éves korosztályt érinti, de az utóbbi években a fiataloknál is egyre gyakoribb.
A vastagbélrák kialakulása
A rosszindulatú daganat a vastagbél mirigyhámjából alakul ki. Kinövéshez hasonló, a bél nyálkahártyájának fekélyesedését is okozhatja. A vastagbél legutolsó, hatvan centiméter hosszú szakaszán alakulnak ki legsűrűbben a rákok. Az ún. kolorektális ráktípusok a vastagbél és a végbél daganatai. A vastagbélrák kialakulása miatti szövetszaporulat meggátolhatja a béltartalom továbbítását, akár teljesen meg is akadályozhatja. A rák a nyálkahártya után a teljes bélfalra is átterjed, érinti a nyirokcsomókat a környezetében, majd a környező szervekre is átterjedhet – ha eléri a hashártyát, akkor szóródik, előidézve a carcinosis-t (diffúz elváltozás). Leggyakrabban a májban képez áttétet a távolabb levő szervek közül.
Hogy mi a vastagbélrák kialakulásának valódi oka, az máig nem ismert. Hozzájárulhat az elrákosodáshoz, ha a tápcsatornának vannak rendellenességei. Érdemes tudni, hogy a különféle emésztőrendszeri problémák, panaszok kezelése nagyon fontos a megelőzésben – ezek ugyanis (főként a gyulladásos megbetegedések) ha nem kezeltetik őket, szintén kicsúcsosodhatnak vastagbélrákban.
Kockázati tényezőként fel kell sorolni a Crohn-betegséget, a vastagbél krónikus gyulladásos megbetegedéseit (Colitis Ulcerosa), igen sok esetben ezekből alakul ki később a rák.
Örökletes tényezők szintén hozzájárulhatnak a vastagbélrák jelentkezéséhez – a polipok kialakulása nagymértékben fokozza a rizikót. Ezek egyes esetekben nem véletlenszerűen alakulnak ki, hanem örökletes tényezőknek köszönhetően. Ha a családban már előfordult polip, akkor van esély rá, hogy a többi családtagnál is kialakuljon – azoknál a nőknél is jellemzőbb a vastagbélrák kifejlődése, akik korábban mellrákkal, méh-vagy petefészekrákkal küzdöttek.
A vastagbélrák tünetei
Sajnos, a vastagbélrák jelei sem feltétlenül ismerhetők fel abban a korai szakaszban, amikor a leghatékonyabban gyógyítható a betegség. Nagyon fontos figyelni az apróbb jelekre, amelyek árulkodóak lehetnek!
A vastagbélrák tünetei közé sorolhatók az étvágytalanság; a beteget székrekedés vagy hasmenés kínozza, megváltozhat a székletürítés ritmusa. Görcsös hasi fájdalmak jelentkezhetnek, a panaszok okára viszont nem tudunk magyarázatot adni. A rák jele lehet az is, ha a széklet véres (és nem aranyérről van szó). Fokozatosan vérszegénység alakulhat ki a vérzés miatt és bélelzáródás jelentkezhet. Ezen kívül tapasztalhatóak a szinte minden ráktípusra jellemző általános tünetek: a beteg fogyni kezd, nincs étvágya, gyengének, fáradékonynak érzi magát, közérzete cseppet sem a régi.
Bármilyen emésztőrendszeri panaszra vagy székletürítéssel kapcsolatos változásra, illetve ok nélküli gyengeségre és fogyásra figyelmeztető jelként tekinthetünk, mindegyik lehet a rák jele! A vastagbélrák tüneteként jelentkezhet hőemelkedés és a láz is. Az áttétek természetesen további tüneteket okozhatnak.
Hogyan előzhetjük meg a vastagbélrákot?
A vastagbélrák megelőzésében rendkívül fontos a táplálkozás. Olyan étrendet kell követni, amely a rostban gazdag ételeket tartalmaz. Ezek ugyanis a bél mozgását ösztönzik. Nem tesznek jót azok az ételek sem, amelyeket füstölve készítenek.
A cigarettát le kell tenni, az alkoholfogyasztást minimálisra csökkenteni vagy elhagyni. Ha minden szabályt betartunk is, panaszok esetén érdemes időben orvoshoz fordulni!
Forrás: napidoktor.hu