Medical News Hungary

  • Megtekintések: 1099

Óvjuk egészségünket a hétvégén

Ha már nincs idő hétköznap a sportolásra, aktív mozgásra, akkor menjünk a családdal együtt, közösen sportolni. Már ez az egy alkalom is sokat segíthet az egészségünk megőrzésében, jelentősen csökkenthető az idő előtti elhalálozás valószínűsége – derül ki egy amerikai egészségügyi szaklapban megjelent kutatásból.

Az angolszász világban hétvégi harcosokként (weekend warrior) szokták emlegeti azokat, akik szinte kizárólag hétvégén erőltetik meg magukat. Az amerikai JAMA Internal Medicine orvosi szaklapban a közelmúltban megjelent kutatás szerint azok, akik hétvégenként legalább két és fél óra lazább testmozgást (mondjuk túrázást) teljesítenek, vagy 75 percig intenzívebb erőkifejtést igénylő sportot gyakorolnak, jóval kisebb valószínűséggel halnak meg idő előtt, mint azok, akik csak foteltől fotelig ballagva használják izmaikat. Nem mellesleg a konditermi erőlködéssel szemben az erdőjárás remek családi elfoglaltság, és még a gyermekek is élvezik.

A kutatás készítői összesen 63,5 ezer ember egészségi állapotát vizsgálták meg 1994 és 2012 között. Azt találták, hogy közülük 8800-an hunytak el: 2800-an szív- és érrendszeri bajok miatt, 2500-an rákban. A hétvégén testmozgást végzők esetében sokkal alacsonyabbak voltak a számok, mint az inaktívak esetében, harminc százalékkal alacsonyabb általában, de a szív- és érrendszeri problémák esetében már negyven százalékkal alacsonyabb volt az elhalálozási esély. A rákos megbetegedések is kisebb valószínűséggel fordultak elő, itt 18 százalékra jött ki az eredmény.

Természetesen, aki igazán fitt és egészséges szeretne lenni, annak legalább heti háromszor érdemes megmozgatnia izmait, azonban nem csak az erőkifejtésre, a megfelelő pihenésre is oda kell figyelni. Ideális esetben legalább háromnegyed órát érdemes rászánni a testmozgásra alkalmanként, így tudja a szervezetét és izomzatát hozzászoktatni a feladathoz.

Azonban a szervezet fittségéhez és teljesítőképességének növeléséhez nem csak az erőkifejtés, hanem a pihenés is alapvető fontosságú. Eleinte érdemes két egymást követő edzésnap után szünetet tartani, és csak utána folytatni az edzést. A testmozgásra fordított időt pedig nem szabad a pihenésre szánt időszakból lecsippenteni, az alvás pontosan olyan fontos, mint a mozgás. Ilyenkor regenerálódik ugyanis a szervezet, az izmok, vagyis aki sportolásba kezd, annak várhatóan több alvásra lesz szüksége, mint korábban. (Forrás: csalad.hu)

Megosztás

Áttörés előtt az Alzheimer-kór megismerése

Következő »

A nappalok-éjszakák hatása az életünkre

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

2 + 15 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés