A 20. század preventív medicináját, a 21. század wellness orvoslása váltja fel, aminek jelentős feltétele a negatív irányba változó körülményeink mellett a mikrobiom egyensúlyának fenntartása.
Tíz évvel ezelőtt ezekről a dolgokról még nem beszélhettünk, mert nem léteztek. A tudomány és az alkalmazott technika gyors fejlődése tette lehetővé, hogy ma vizsgálhatjuk, sőt egyes részleteit már gyógyításra is alkalmazhatjuk. A 20. század végének egyik legnagyobb felfedezése, hogy beleinkben élő baktériumaink közössége, a mikrobiom, nem irtandó ellenségekből tevődik össze, hanem legjobb „barátainkból” áll, hiszen számos funkcióval döntően meghatározza életünk legapróbb részletét is. Számban is és genetikai anyagban is sokszorosan felülmúlják szervezetünket, és kezdjük megismerni, milyen úton tudják befolyásolni annak működését. Születésünktől kezdve döntő befolyással vannak immunvédekezésünk alakulására, és ezzel a jövő betegségek elkerülésére, vagy kialakulására. A sok ezer baktérium, vírus és más élőlény együttműködésének megváltozása – dysbiosis – jelentős szerepet játszik a belső homeosztázis megzavarásában, és így betegségek létrehozásában.
A témáról tartanak nagy érdeklődéssel várt konferenciát az orvosszakma kiválóságai 2018. február 10-én a Lurdy Központban. Információ: www.emedica.hu
Hozzászólás