Medical News Hungary

Mi okozhat erős havivérzést?

Ha a menstruációk hosszabbak vagy erősebbek a szokásosnál, az krónikus vérszegénységhez vezethet. A probléma okairól, kezelési lehetőségeiről dr. Demjén László nőgyógyász beszélt.
Jellemző tünetek

eros verzes2Az erős, nagy mennyiségű vérveszteséggel járó vérzés – menorrhagia – hátterében álló okok lehetnek nagyon súlyosak, nem beszélve arról a veszélyről, amelyet az erős vérzésekhez gyakran társuló gyulladás jelenthet. Az alábbi tünetek utalnak menorrhagiára: hosszabb, 7–9 napos menzesz, 21 naposnál rövidebb ciklus, átázás miatt óránként cserélt betét, vérrögök, rosszullét, két menstruáció között jelentkező vérzés és/illetve együttlét után jelentkező vérzés.

Ez állhat a háttérben

Az esetek egy részének hátterében a méhnyálkahártya megvastagodása állhat, amely az ösztrogén hormon hatására jön létre. Ok lehet a mióma is, amely egy jóindulatú méhizomdaganat vagy méhmegnagyobbodás, de a méhen belüli fogamzásgátló eszköz is lehet a probléma kiváltója. Emellett az endometriózis is – amelynek következtében a méhnyálkahártya-szigetek nemcsak méhen belül, hanem a méhen kívül is előfordulnak – okozhat két menstruáció között fellépő vérzést. Hormonális zavarok, például pajzsmirigyproblémák is kereshetők a háttérben. Sajnos sokszor nehéz megtalálni a kiváltó okot.

Vizsgálat és kezelés

Az első lépés a rákszűréssel egybekötött nőgyógyászati vizsgálat és a teljes vérkép vizsgálata. Ha ez alapján kiderül, hogy menorrhagiáról van szó, már egy rutin nőgyógyászati vizsgálat is kimutathatja például a miómát. Az ultrahang felvilágosítást ad a méhnyálkahártya állapotáról, ám ha ez sem hoz eredményt, szóba jöhet a méhtükrözés is.

A menorrhagia gyógyításában nagy szerepet játszanak a nem szteroid gyulladásgátlók és a progesztogének is. A leggyakoribb terápiás beavatkozás mégis a nőgyógyászati küret, ennek segítségével megállítható a vérzés, a szövettani vizsgálaton pedig kiderülhet, hogy mi áll a háttérben. 40 éves kor felett, ha a tervezett gyermekek már világra jöttek, és ha egyéb eljárások nem vezetnek eredményre, a méh eltávolítása is szóba kerülhet.

Blikk-információ

Kedves Olvasó! Cikkeinket szakemberek, orvosok, gyógyítók és újságírók készítik, azok tájékoztató, ismeretterjesztő jellegűek. A szerzők törekednek a tárgyszerű, hiteles megfogalmazásokra, a terjedelmi korlátok azonban behatárolják az információk mennyiségét, és ezért nem tudnak kimerítő választ adni sok olyan kérdésre, amelyek esetleg felvetődhetnek az olvasóban. Főképpen nem pótolhatják a szakemberekkel való közvetlen kommunikációt, amelyre ezúton is felhívjuk a figyelmet. Ha szükséges, keresse a személyes találkozást, kezdeményezzen közvetlen beszélgetést az orvossal, a szakemberrel: egészségügyi panaszát, kérdéseit mindig beszélje meg velük.

Megosztás

A policisztás petefészek szindróma (PCOS) és kezelése

Következő »

Rájöttek, hogy miért nem kap mindenki rákot a dohányzástól

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

egy × 4 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés