A mellkasi fájdalom sokféle formában jelentkezhet, az éles, hasító fájdalomtól a tompa, enyhébb fájdalomig bezárólag. Egyes típusaira az égő érzés, vagy a zúzódáshoz hasonló fájdalom jellemző.
A fájdalom kisugározhat a nyakba, vagy a karok területére. A mellkasi fájdalomnak sokféle oka lehet, az életet veszélyeztető szív- vagy tüdő-eredetű fájdalomtól kezdődően más szervi problémákig. Miután az illető általában nem tudja eldönteni, mi okozza a fájdalmat, érdemes azonnal orvoshoz fordulni.
Tünetek
Számos egészségügyi probléma okozhat mellkasi fájdalmat, mely sok esetben nincs összefüggésben szív- és érrendszeri problémákkal. Lássuk milyenek a jellemző tünetek.
Szív-eredetű mellkasi fájdalom
Bár a fájdalom sok esetben szívbetegséggel kapcsolatos, sok szívbeteg csak enyhébb, bizonytalan fájdalomról számol be, és talán nem is a fájdalom erre a legszakszerűbb kifejezés. A mellkasi diszkomfortérzés általában szívroham/szívinfarktus kísérőjelensége, és az alábbi jellemző tüneteket mutatja:
Nyomásérzés, teltségérzés a mellkasban
Perzselő fájdalom, ami átterjed a hát, nyak, karok, állkapocs, váll területére, főként a bal karon lehet jellemző
A fájdalom néhány percnél tovább tart, elmúlik, visszatér vagy intenzitása változik
Légszomj, izzadás, szédülés, hányinger
Egyéb típusú mellkasi fájdalom
Adott esetben nem könnyű elkülöníteni, hogy szív- vagy egyéb eredetű-e a mellkasi fájdalom. Valószínűsíthető, hogy az alábbi tünetek mellett nem szívprobléma okozza a mellkasi fájdalomérzést.
Savanyú érzés, savas visszaáramlás a szájüregben
Nyelési nehézség
A fájdalom erőssége változik a testhelyzet módosítására
A fájdalom erőssége mély belégzésre, köhögésre nő
A mellkas nyomásra (pl. kéz ráhelyezését követően) érzékenységet mutat
A gyomorégés klasszikus tünetei lehetnek gyomor-, de esetleg szív-eredetűek is.
A mellkasi fájdalomnak számos oka lehet, legnagyobbrészt orvosi figyelmet, beavatkozást igényelnek.
Szívprobémákkal kapcsolatos okok:
Szívroham, szívinfarktus, a szívizomzat saját keringését gátló, blokkoló vérrög miatt.
Angina. Az artériák falában képző lerakódások, plakkok jelenléte rontja a vérkeringést, az erek beszűkülnek, és ez főként terhelés alkalmával igen kellemetlen érzés.
Aorta disszekció (az érfali rétegek szétválása). Az életet veszélyeztető állapot, amely a szívből kivezető nagyeret érinti. A szétváló rétegek közé vér kerülhet, és az aorta megrepedhet.
Pericarditis, szívburokgyulladás. Viszonylag ritkább jelenség, a szívburkot érintő vírusfertőzés következménye.
Emésztőrendszeri okok:
Gyomorégés: a szegycsont mögött jelentkező fájdalmas, égő érzés, amikor a gyomorsav a gyomorból visszaáramlik a nyelőcsőbe.
Nyelési zavarok: a nyelőcső betegségei okozhatnak fájdalmat, nyelési nehézséget.
Epehólyag- vagy hasnyálmirigy problémák: az epekő, ez epetáji- vagy hasnyálmirigy-gyulladás fájdalma kisugározhat a mellkas felé.
Csontok-, vagy az izomműködés zavarai
Costochondritis: Ez a latin kifejezés arra utal, hogy a bordakosár porcállománya “hozzáér” a szegycsonthoz, gyulladásba kerül és fájdalomérzést generál.
Izomfájdalmak: Vannak ún. krónikusan fennálló fájdalom-szindrómák, mint pl. a fibromyalgia, amely okozhat izom-eredetű mellkasi fájdalmat.
Bordasérülés: A sérült, vagy törött borda is okozhat mellkasi fájdalmat.
Tüdő-eredetű okok
Számos tüdőbetegség, a tüdőt érintő zavar okozhat mellkasi fájdalmat, pl.:
Tüdőembólia: Ha a tüdőartériába vérrög kerül, a tüdőszövet keringése csökken, vagy megszűnik.
Mellhártyagyulladás: A tüdő szövetét kívülről burkoló hártya gyulladása, belégzés, köhögés alkalmával erősödik a fájdalomérzés.
A tüdő “összeesése”: Ez tipikusan akut állapot, órákig tarthat. Akkor jöhet létre, ha a tüdő és a bordák közé levegő szorul.
Tüdő-eredetű magas vérnyomás.
Egyéb okok
Pánikzavar: A mellkasi fájdalom okozta heves félelem, gyors pulzus, felgyorsult légzés, erős izzadás, légszomj pánikzavarra utalhat.
Övsömör: A felnőttkorban előforduló bárányhimlő a mellkasfalon is okozhat erős, kellemetlen fájdalmat (de itt külső jelek, hólyagok is észlelhetőek).
Diagnosztika:Ahogy láttuk tehát, a mellkasi fájdalom nem mindig jelez szívrohamot. Természetesen az orvos számára ez az első, amit ki kell zárni, mert ez az életet veszélyeztető állapot is lehet. A tüdőembólia és a légmell is sürgősségi állapot.
Gyorsdiagnosztika
EKG.: A szív működésére jellemző görbéket mutat a vizsgálat, alkalmasint a (folyamatban lévő) szívrohamot is kimutathatja.
Vérkép: A vér egyes enzimértékei magasabbak lehetnek szívroham esetén.
Mellkasröntgen: A tüdőrajzolatról ad információt, a szív és az erek alakjáról. Kimutathatja a légmellet, tüdőgyulladást is.
Nyomon követés
Az alapvető tesztek elkészítését követően további nyomon követés lehet szükséges.
Echokardiogram: Hanghullámok segítségével készült videofelvétel a mozgásban lévő szív működéséről. Esetenként kisméretű eszközt küldenek le a nyelőcsőbe, amely segíti a jobb áttekinthetőséget.
CT-felvétel: Az érfestéssel kombinált CT-kép mutatja a szíven és az artériákon a szűkületet és egyéb problémákat is.
MRI-felvétel: Ezzel is kimutatható a szív, vagy az aorta károsodása.
Stressz tesztek: A szív és az erek terheléses vizsgálatai, pl. kerékpár-ergometria, futópad. A fizikai terhelés közben mért EKG mutatja a Szívműködés eltéréseit: Gyógyszerbeadás révén is felgyorsítható a szívműködés, tehát utánozható a fizikai terhelés hatása.
Koszorúér-festés (koronária-angiográfia): Jól mutatja a szívizmot ellátó koszorúserek állapotát, szűkületeit. Röntgennel, vagy videóval követhető az erek állapota.
Kezelés, gyógyszerek
A mellkasi fájdalom kezelése értelemszerűen attól függ, mi volt a jelenség kiváltó oka.
Gyógyszeres kezelés
Értágítók: jól ismert a nitroglycerin, mely a nyelv alatti tabletta vagy spray formájában hat igen gyorsan, a szív artériái elernyednek, javul a keringés. Egyes vérnyomáscsökkentőknek is van értágító hatása.
Vérrögoldók: szívroham esetén igen fontos a szívizmot ellátó koszorúserekben lévő vérrög mielőbbi feloldása.
Véralvadásgátlók: Az előző csoporthoz hasonló hatásúak, de alkalmazásuk célja a vérrögök képződésének megakadályozása.
Savkötők: Ha a mellkasi fájdalom oka a savas visszaáramlás, az orvos savkötő szerek alkalmazását írhatja elő.
Szorongásgátlók: Pánikzavar esetén a tünetek mérséklésére az orvos szorongásgátló szereket rendelhet.
Sebészi beavatkozás, egyéb terápiás eljárások
Ballon, stent: ha a mellkasi fájdalom szív- vagy éreredetű, műtéti beavatkozás végzése válhat szükségessé, melynek lényege az ágyék magasságában “felküldött” ballon-katéter. A ballon csak a beszűkült érben kerül felfúvásra, melyet így, mechanikus módon kitágít. A stent fémhálós cső, adott esetben ez is alkalmazható hasonló céllal.
Bypass műtét: Szó szerint megkerülés, az eljárás során az elzáródott ér helyett egy alternatív útvonal készül a test más részéről vett érszakasz segítségével.
Aorta-disszekció helyreállítása.
Életmentő műtéti eljárás.
Légmell kezelése, ennek egyik része a mellüregbe került levegő speciális eszközzel történő leszívása, melynek révén az összeesett tüdőlebenyek fokozatosan újra felfúvódnak.
(Forrás: napidoktor.hu)