A család, az az elsődleges érzelmi közösség, melyben élünk. Akár párkapcsolat, akár a gyökereink szerint vizsgáljuk: konfliktusok újra-és újra előfordulnak. De vajon tudjuk-e, milyen okai lehetnek? A megértés, a tudatosság segít elfogadóbbá tenni, és akkor ezek a feszültségek is enyhíthetők.
A Konfliktusok okai:
1. ELTÉRŐ CSALÁDI MINTÁK: azaz a kialakult szokások, értékrendek, hagyományok nehezíthetik a párkapcsolati csiszolódást.
2. EGYÉNISÉGEK ELTÉRÉSE: minden embernek más a vérmérséklete, igényei, gondolkodása, konfliktuskezelése.
3. BELSŐ KONFLIKTUSOK KIVETÍTÉSE: némely egyén nem vállalja fel a benne lévő tulajdonságait (önismeret)
4. NYÍLT V BURKOLT HATALMI HARCOK: itt az irányítási vágy dominálhat bizonyos családtagoknál, melyet meg kell tanulnunk kezelni.
5. IGÉNYEK VÁLTOZÁSA: annak ellenére, hogy párkapcsolatban élünk, mindenkinek van, egy autonómiája (egyéni útja), melyet nagyon fontos, hogy meg tudjon élni….(tanulás, megújulási vágy stb),, különben kialakul a hiányérzet.
6. TÚLTERHELTSÉG: a fáradság, vagy a munkahelyi események is okozhatnak ellentéteket otthon.
7. INTIM HELYZETEK KERÜLÉSE: félelem, a közelebb kerüléstől, a bizalmatlanság, a kiszolgáltatottság érzése, és adott helyzetben a szexualitásban kialakult blokk!
8. KOMMUNIKÁCIÓS NEHÉZSÉGEK: amikor nem beszélik meg egymással az egyéni problémákat, nézeteket, hiányokat.
Ezeket átgondolva, érdemes több oldalról megvizsgálni egy adott konfliktust, mert lehet, hogy nincs is akkora baj, amekkorának érzékeljük, és elejét vehetjük egy nagyobb probléma kialakulásának. Hiszen a család szerepe meghatározza az egyént, még akkor is, ha ő nem ezt látja.
Forrás: Nagyné Tiszai Gyöngyi
Szakrendelése: Önismereti és párkapcsolati terápia