A nyű lárva-alak, mely különösen a légyféle rovaroknál fordul elő. Ismertető jele, hogy lábatlan. Kukacnak is nevezik. Egyesek ugrani is képesek, mások állatokban vagy növényekben élve károsak; ismét másoknak, rothadó anyagokkal táplálkozva, fontos szerepük lehet különböző betegségek átvitelében. Az emberekre, élőlényekre káros férgek mellett vannak hasznos kukacok, például a sajtlégyé, amely kulináris ízt ad sokak kedvenc csemegéjének.
Több mint 380 000 db lejárt minőség megőrzési idejű tojást foglalt le és semmisíttetett meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal egy Bács-Kiskun megyei tojáscsomagoló üzemben. A fogyasztói panaszok megemelkedett száma miatt a hatóság fokozottan ellenőrizte az utóbbi hetekben a tojáscsomagoló üzemeket, így jutottak el az érintett céghez is. A lejárt minőség megőrzési idejű tojásokat, aminek nagy része sérült, és szennyezett volt, valamint légylárváktól hemzsegett, az üzemalapanyag raktárában és egy építés alatt álló helyiségben tárolták. Az ellenőrzés során kereskedelemből visszaszállított lejárt és sérült tojásokat is találtak a szakemberek.
A kukac egy féreg azonban nemcsak undorító élőlény, amelytől írtózni kell, hanem esetenként hasznos táplálék lehet ínyencek számára. A Napidoktor gasztro szakértője, Tóth Elemér elmondta, hogy például az olasz (szardíniai) eredetű Casu Marzu sajt különlegessége, hogy a sajtguriga tele van nyűvekkel. Nyolc milliméter hosszú, áttetsző kis nyűlárvák táplálkoznak a zsíros juhtejből készült sajtban, szivacsos struktúrát képezve. Közben a lárvák kiválasztanak egy fehéres folyadékot is, amit az olaszok “lagrimá”-nak, azaz könnycseppnek neveznek és ez a fehér színű váladék ad egy édeskés zamatot az amúgy erős ízű sajtnak. A sajtlegyek azok, amelyek tojásaikat rakják a sajtba, egy nőstény sajtlégy több, mint 500 petét tud lerakni egyszerre. A peték kikelnek és elkezdik beenni magukat a sajtba. Az emésztésükből származó savak tovább bontják a sajtban található zsírokat, amitől az omlós puha lesz. A szardíniaiak úgy tartják, hogy nem szabad az olyan sajtot elfogyasztani, amiben a lárvák elpusztultak. Emiatt csak élő lárvákkal együtt esznek belőle – bár ez nem vonatkozik arra az esetre, ha a sajtot hűtőbe teszik, ott ugyanis elpusztulnak a lárvák. Mikor a sajt eléggé érett, vékony szeletekre vágják és megnedvesített szardíniai kenyérre kenve tálalják, többnyire testes vörösborral kísérve. Aki nem akarja elfogyasztani az élő lárvákat, az egy lezárt papírzacskóba rakja előbb a sajtot. Az oxigénhiánytól szenvedve a lárvák ugrálni kezdenek a zacskóban, jellegzetes pattogó hangot adva. Mikor a hang megszűnik – a lárvák meghaltak és a sajt fogyasztható. Jó étvágyat! (Info: napidoktor.hu)