Medical News Hungary

Csípőprotézis-műtét az egynapos sebészeten

Először végeztek egynapos csípőprotézis-műtétet Magyarországon, az operáció 2016. november 16-án volt a Pécsi Tudományegyetem traumatológiai és kézsebészeti klinikáján.

dr_bucs_gaborDr. Bűcs Gábor tanársegéd, osztályvezető elmondta: a műtét komplikációmentes volt, a 60 év körüli férfibeteg már szerdán elhagyhatta az intézményt.

Az orvos utalt arra: az aznapi vagy másnapi hazabocsátás lehetőségét megteremtő csípőprotézis-beültetéseknek évtizedes hagyománya van az Egyesült Államokban és nyugat-európai országokban, Magyarországon mára sikerült megteremteni a beavatkozáshoz szükséges szakmai és technikai feltételeket.

Az eljárás lényege, hogy kombinált altatás-érzéstelenítés után a csípőízületet az izom átvágása, a csontról való leválasztása nélkül közelítik meg. A páciens így 1-2 hét helyett 1-2 napot tölt kórházban, rehabilitációja 3-4 hónapról 3-4 hétre rövidül.

Bűcs Gábor rámutatott: a betegnek mindez kisebb megterheléssel jár, akár egy hónap múlva munkába állhat, az egészségügyi intézmény pedig pénzt takaríthat meg a kórházi tartózkodási idő csökkenésével.

Az orvos felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a beavatkozásra nem minden páciens alkalmas, az egy szűk betegpopuláción végezhető el. Az operációt komoly felkészítés előzi meg, amelynek része a rendszeres gyógytorna is.

Megjegyezte, az ízületi kopás és combnyaktörés miatt szükségessé váló csípőprotézis-műtétekből évente 150-200-at végeznek a Pécsi Tudományegyetemen. A kopásos, degeneratív betegségben szenvedőknek általában egy évet kell várniuk a beavatkozásra a baranyai megyeszékhelyen.

Forrás: MTI

Megosztás

Programok a Betegszervezetek Akadémiáján

Következő »

Lehetséges autista pácienseken segíteni?

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

3 + 18 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés