Medical News Hungary

Baba elsősegély

Milyen jó lenne, ha mindig állna mögöttünk valaki, aki megfogna, visszahúzna, befékezne olyan helyzetekben, aminek a következtében bekövetkezhet valamilyen baj. Karcolás, sérülés, baleset – azaz vész. Pláne így van ez a világot megismerni készülő kisbabákkal, akik mögött azért a legtöbbször ott van az idősebb óvó szeme, cselekedete. Azaz, majdnem mindig. És pont akkor következhet, és általában be is következik a  baj.   

A kisgyermekes környezetben nagy a vészhelyzet, hiszen a világ felfedezése az élet első éveiben különösen nehéz. Hogyan előzhetjük meg a bajokat, illetve, ha bekövetkezik, melyek a teendőink? Erről szól egy tapasztalt szülő összefoglalója, amely Baba-elsősegély címmel került az érdeklődők kezébe.

baba_szülő

Honnan vannak tapasztalatai a könyv megírásához?

Már egyetemi éveim alatt érdekelt a sürgősségi ellátás, rendszeresen bejártam a baleseti sebészetre, majd szakdolgozatomat a Koraszülött Intenzív Osztályon írtam. Rezidensként és szakvizsgára készülve szintén a baleseti sebészeten, toxikológia osztályon, gyermekosztályon töltöttem hónapokat. Éveken át dolgoztam ügyeleti ellátásban, gyermekügyeleten, gyermekmentősként, ahol szintén számtalan esettel találkoztam. 2005 óta, amikor megszületett az első gyermekem, kezdtem baba-elsősegély tanfolyamokat tartani, és így szorosabb kapcsolatba kerültem védőnőkkel, akikkel szintén sok tapasztalatot gyűjtöttem. A könyv szaklektora Dr. Bognár Zsolt, a Heim Pál Gyermekkórház Sürgősségi Osztályának osztályvezető főorvosa volt, aki nagyban segítette munkámat.

Miért fontos az Ön számára ez a téma?

Az emberélet, ezen belül a gyermekek élete kiemelten fontos számomra. Az a tapasztalatom, hogy a szülők legtöbbször nem tudják mit kell tenni egy-egy vészhelyzet esetén, illetve sokszor a balesetek gondatlanságból figyelmetlenségből következnek be. Ma Magyarországon az elsősegély-oktatás sajnos gyerekcipőben jár, pedig életet ment, ha az a személy aki a baleset pillanatában jelen van, tudja, hogy  mit kell tenni. Magyarországon évente 85-90 négy év alatti kisgyermek veszíti életét félrenyelés, mérgezés és más balesetek miatt, ehhez adódik évente 250-300 bölcsőhalál eset. Ezek a riasztó számok csökkenthetők úgy, , ha a szülők, hozzátartozók megfelelően felkészültek.

Mi volt a legnehezebb feladata a könyv megíráskor?

A könyv nem úgy született, hogy “írok egy könyvet”, hanem a Baba-elsősegély tanfolyamokkal párhuzamosan kaptam felkérést a Baba magazin szerkesztőségéből, hogy írjak cikkeket a Baba-elsősegély rovatba. Így kezdődött. Aztán a tanfolyamokon mindig kérdezték az anyukák, kismamák, apukák, hogy milyen könyvet ajánlanék, és nem tudtam semmit ajánlani. Így amikor már sok anyagom volt, gondoltam, összeállítom egy könyvbe. 2009-ben jelent meg az első kiadás, ami mára teljesen elfogyott, de szerencsére van igény erre a könyvre, így most a második, bővített kiadás jelenik meg. A legnehezebb nem egy könyv megírása, hanem annak eljuttatása az olvasókhoz, az emberekhez, hogy minél többen tudjanak róla.

(G. Németh Gy./ Napidoktor.hu)

Megosztás

Orvosok üzenete másfél millió magyar betegnek

Következő »

Vége a horkolásnak – újra jókat alhatunk!

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés