• Javasolt a napi étrendet úgy összeállítani, hogy annak legalább a fele friss és nyers gyümölcsökből, zöldségekből álljon, amely biztosítja a szervezet számára szükséges rostokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és enzimeket.
• Fogyasszon lehetőleg napi rendszerességgel frissen préselt gyümölcs és zöldség leveket.
• A gyakori kis étkezések – legalább naponta 5-ször – eredménye a szervezet folyamatos ellátása tápanyagokkal.
• Frissen készült ételeket fogyasszon, kerülje a konzerv, tartósított, élelmiszer-ipari adalékanyagokat halmozottan tartalmazó, feldolgozott élelmiszereket, a gyorséttermi ételeket és a mikrohullámú sütőben felmelegített félkész ételek rendszeres fogyasztását.
• Fogyasszon teljes kiőrlésű lisztből készült kenyeret, péksüteményt, gabonafélékből készült kásákat (pl. barnarizs, köles, hajdina, zab). Ezek fontos energiaforrásaink, lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, ezért cukorbetegek étrendjébe is jól beilleszthetőek.
• A hüvelyes zöldségfélék(szárazbab, sárgaborsó, lencse, csicseriborsó) magas fehérjetartalmuk miatt igen táplálóak és egészségesek. Kalcium és magnézium tartalmuk miatt gyermekeknél a csontok felépülését, erősödését, felnőtteknél a csontritkulás megelőzését támogatják. Fogyassza heti rendszerességgel a hüvelyesekből készített pástétomokat, krémeket, leveseket, főzelékeket, vagy egytál ételeket.
• Állati fehérjére szükségünk van, gyermekeknél a tartósan alkalmazott vegetáriánus étrend hiányállapotokhoz vezethet. Legkönnyebben emészthető állati fehérjeforrások: a joghurt, kefir, csirke- és pulykahús, hal, tojás.Fogyasztásuknál fontos a mértékletesség. A sütéshez kevés zsiradékot használjon, részesítse előnyben a párolást!
• Zsiradékok fogyasztását mérsékelje, de kevésre ezekből is szükségünk van. Salátáit locsolja meg hidegen sajtolt olajokkal (olíva, lenmagolaj, tökmagolaj, szőlőmag olaj, szezámolaj). A bennük lévő esszenciális zsírsavak nélkülözhetetlenek a zsírban oldódó vitaminok felszívódásához és a sejtjeink működéséhez.
• Kerülje, de legalább jelentősen csökkentse a konyhasó használatát. A megfelelő mennyiségben elfogyasztott, jó minőségű, növényi eredetű táplálékok elegendő só bevitelét biztosítják szervezetünk számára. A főzésnél sok sót használni, kész ételeinket megsózni fölösleges és hosszú távon veszélyes szövődményekkel járhat, pl. magas vérnyomás kialakulásához vezet. A megszokott erőteljes sózás utáni váltás csak 2-3 hétig nagyon szokatlan, csak addig érzi ízetlennek az ételeket, utána fantasztikus ízeket fedezhet föl. Megéri kipróbálni!
• Szomjúság oltására forrásvizet, szűrt csapvizet, vagy ebből készült gyümölcs-, fűszer- ás gyógyteákat fogyasszon. Felnőttek naponta ajánlott folyadék mennyiség 2,5-3 liter, kisebbek arányosan kevesebb. Kerülje a szénsavas, cukrozott üdítőket.
• Alkoholt csak mértékkel fogyasszon!A túlzott kávé és fekete tea fogyasztása káros, mert elősegíti a fontos vitaminok, ásványi anyagok kiürülését a vizelettel.
• A mesterséges édesítőszerek rendszeres fogyasztása(pl. „light” üdítők, „light” joghurtok, stb.) nem ajánlott.Megfontolandó az eddig ismertetett szemlélet jegyében, hogy ezekkel az édesítőszerekkel mesterséges, kémiai úton előállított vegyületeket visz be a szervezetébe, amelyek a májban többféle káros, mérgező bomlástermékké alakulnak át. Javasolt inkább az édes íz mellőzése, ahol lehet (pl. kávé és tea cukor nélkül), illetve a természetes édesítőszerek (pl. fruktóz, inulin, stevia) használata és az ezekkel készült termékek fogyasztása.
• Lekvárok vásárlásánál válasszuk a kisebb cukortartalmú és tartósítószert nem tartalmazó terméket.
Forrás: rakellen.hu