Medical News Hungary

  • Megtekintések: 1138

Elfüstölt életek – Nemzetközi összefogás az életért

Magyarország a tüdőrák-halálozás tekintetében világelső. Évente kilencezer friss esetet fedeznek fel, és a betegek 90 százaléka egy éven belül meghal. A körülöttünk levő országok  is élen járnak a negatív statisztikában, így a megelőzés és a gyógyítás tekintetében közösek az érdekek. Ezt kívánja segíteni a 2014. november 29-én Bécsben megalakult Közép-Európa Tüdőrákbetegek Összefogását Elősegítő Hálózat. Tagjai: Ausztria, Cseh Köztársaság, Horvátország, Magyarország, Lengyelország, Szlovákia, Szlovénia.

 A tüdőrák okozta a daganat miatti halálozások negyede megelőzhető lenne, ugyanis csak a korai felismeréssel és a felvilágosítással el lehetne érni a dohányzással és a tüdőrákkal kapcsolatos szemléletváltást. Ebben elsőrendű szerepe van a tüdőszűrésnek, ahol a képernyős vizsgálaton túl kérdőív segítségével feltérképezhető, hogy kik tartoznak a magas rizikójú csoportba. Elsősorban a dohányosok vannak veszélyben, ide sorolhatók a krónikus légzőszervi megbetegedésben szenvedők, valamint azok, akiknek a családjában előfordult daganatos megbetegedés. A tüdőrák kockázata egy dohányosnál harmincszor nagyobb, mint egy nem dohányzónál, tehát nem véletlen, hogy a tüdőrákbetegek 90 százaléka dohányos. A daganatos betegek 83%-a alkalmaz egyébként valamilyen egyéb módszert az orvos által javasolt terápia mellett. Azt azonban, hogy ezek milyen készítmények vagy módszerek, csak a betegek harmada beszéli meg az orvosával. Ennek általában két fő oka van: az egyik, hogy az orvos nem kérdez rá, a másik pedig, hogy a beteg fél az orvos elutasító magatartásától.

stop_cigaretta

 Korai felismeréssel a tüdőrák gyógyítható, ezért fontos az évenkénti tüdőszűrés, illetve az, hogy szokjunk le a dohányzásról. Többségében a férfiaknál jellemző ez a betegség, de egyre több nőt is kezelnek a tüdőgyógyászok. Ez a szakemberek szerint egyértelműen azzal magyarázható, hogy egyre több nő dohányzik. A tüdőrákosok 20-25 százaléka operálható, nekik jó esélyeik vannak a gyógyulásra. Azoknál, akiknél nincs lehetőség a műtéti beavatkozásra, kemoterápiás és gyógyszeres kezeléssel hosszabbítható meg az élet.

A most alakult hálózat feladata az egyes országokban a tüdőrákban szenvedő betegek öntevékeny csoportjait megszervezze, megossza egymás között különböző országok gyakorlatát – tájékoztatta az oorvosihirek-et az alakuló ülésen Magyarországot képviselő . prof. dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke. (orvosihirek.hu)

Megosztás

5 ok, amiért fáradtnak érzed magad

Következő »

A hasfájás tüneteinek magyarázata és terápiája

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés