Krómdivat indul – elveheti a kedvet a nassolástól
A nyomelemek táplálkozásunkban meghatározó és ez idáig kevésbé közismert szerepéről tett közzé nagy jelentőségű kutatási eredményeket néhány hónappal ezelőtt a Diabetes Care tekintélyes szaklap. A hétéves követéses vizsgálat eredményeire utalva Magyarországon, július közepén a Pharma Nord számolt be erről a hazai egészségügyi sajtónak, kiemelve a króm metabolikus hatását.
Szerves krómhoz szervezetünk a táplálékokból juthat elsősorban, néhány élelmiszer krómban gazdagnak tekinthető pl. gabonafélék, dió, tojássárgája stb. A króm pótlása étrend-kiegészítő formájában világszerte terjedőben.
Az alacsony krómkoncentráció ugyanis növelheti a diabetes előfordulását, valamint ennek következményeként a szívbetegségek kialakulásának kockázatát és olyan betegségek megjelenésének rizikóját, mint a diabétesz és a szív-érrendszeri elváltozások – hangsúlyozta Kempelen Péter professzor, a Semmelweis Egyetem belgyógyászait klinikájának egyetemi tanára. Azok körében, akik étrend-kiegészítő formában krómpótlásban részesültek, szignifikánsan javult a glükóztolerancia, valamint csökkent a koleszterin és triglicerid szint
A krómpótlásra javasolt egészséges egyének körében a felnőttek számára ajánlott napi beviteli egység Magyarországon igen alacsony: 40 µg/nap, a WHO ajánlása ennél jóval magasabb: 250 µg/nap. A legújabb króm-alapanyag fejlesztések a Chromo Precise® (krómos élesztő) magas biológiai hasznosulását jelezték, az eddig ismert hatóanyagokkal szemben 10x-es hatékonyságot tudtak igazolni a vizsgálatok.
Az European Food Safety Authority által igazolt anyag, a ChromoPrecise® alapanyag gyártója a nemzetközi kutatások élenjáró intézménye, a dán Pharma Nord. Bio-Króm és Bio-Króm Dia anyagaik mostantól Európában és Magyarországon is hozzáférhetőek.
Emlékezetes, a Pharma Nordnak évekkel ezelőtt jelentős szerepe volt abban, hogy felhívta a figyelmet – többek között – a D-vitaminra és a Melatoninra, melyek meghatározó anyagok a XXI. századi ember táplálkozásában. Dr. Sándor Edit, a Pharma Nord orvos igazgatója hangsúlyozta, hogy a krómhasznosulás kulcskérdése a felszívódás.
A dán laboratóriumokban végzett vizsgálatok és a nemzetközileg elfogadott Chromo Precise kutatói igazolták a krómbevitel hatását és megállapították, hogy a krómmal dúsított sütőélesztő javította a glükóz-toleranciát, az inzulin-érzékenységet és a lipidparamétereket idős betegek körében.
A króm szerepet játszik valamennyi makro-tápanyaganyagcseréjében és a megnövelt krómbevitelt kalóriaszegény diétával és megfelelő testmozgással kiegészítve a testsúly csökkenését lehet elérni. Kedvező hatást gyakorolhat a szív-érrendszer betegségek prevenciójára. A krómbevitel segíthet a túlsúly és a túlzott édesség iránt vágyakozás csökkentésében is, és a candida fertőzések megelőzésében és gyógyításában is.
Lehetséges, hogy a króm fókuszba állítása lesz a következő évek „sláger” nyomeleme a mindennapi táplálkozásunkban? És a nemzeti ajánlások mielőbb követik majd a WHO ajánlási szinteket?
G. Németh György