Medical News Hungary

Mi igaz és mi nem igaz a HIV-ről?

hivA HIV-vírussal és az AIDS betegséggel kapcsolatban még mindig keringenek tévhitek, melyek bizony veszélyesek lehetnek – lássuk, mi igaz és mi nem!

Nem árt tisztában lenni azzal, mit takar maga a HIV vírus és mit az AIDS, valamint, hogy ezek hogyan függnek össze egymással. Különösen, ha van olyan ismerősünk, aki fertőzött – mi igaz és mi hamis állítás a HIV-ről? Lássuk a HIV-tényeket és az AIDS tényeket.

1. A HIV egyenlő az AIDS-szel: hamis állítás!

A humán immundeficiencia vírus (HIV) elpusztítja a szervezetben az ún. CD4 immunsejteket, melyek segítenek felvenni a harcot a betegségekkel szemben. A megfelelő gyógyszerekkel azonban a HIV vírussal évekig, évtizedekig élhet az ember anélkül, hogy az AIDS kifejlődne. Az AIDS (szerzett immunhiányos szindróma) akkor alakul ki, ha a páciensnek HIV-fertőzése mellett bizonyos más fertőzései is vannak, a CD4 sejtjeinek száma pedig 200 alá esik.

2. Nehéz elkapni a HIV-vírust alkalmi érintkezéssel: ez így igaz

Úgy nem lehet elkapni a vírust, hogy megöleljük a fertőzött személyt, használjuk a törölközőjét vagy a poharát. Nagyon ritka az is, hogy valaki HIV-vírussal fertőződjön vérátömlesztés esetén. Terjeszteni lehet azonban a vírust, ha szex közben nem védekezik az ember, tűket oszt meg egymással, vagy sterilizálatlan eszközökkel készítik a tetoválását.

3. Csak néhány évünk van hátra: tévhit

Mindenki, aki HIV-fertőzött, más és más. Van, akinél kifejlődik az AIDS pár hónapon belül, ha a vírus gyorsan legyengíti immunrendszerét. Sokan évtizedekig is élnek HIV-vírussal, normális élettartam-kilátásaik vannak. Megelőzhetjük, hogy a vírus AIDS-szé fejlődjön, ha rendszeresen ellenőriztetjük magunkat orvosunkkal és betartjuk a tanácsait.

4. Tudni lehet, hogy HIV-vírussal fertőződtünk, a tüneteink alapján: ez tévedés

Vannak betegek, akik egyáltalán nem mutatják a HIV jeleit akár éveken át sem, pedig már pár éve fertőzöttek. Másokon akár 10 napon belül, vagy heteken belül jelentkeznek a HIV tünetek. Az első jelek a megfázáshoz, influenzához hasonlók – lázzal, fáradtság érzettel, kiütésekkel, kiszáradó torokkal járhat. Többnyire eltűnnek néhány héten belül, és elő sem jönnek akár évekig. Az egyetlen módja annak, hogy megtudjuk, van-e HIV-fertőzésünk, a tesztelés!

5. A HIV-fertőzés gyógyítható: ez is tévedés

Nincs rá gyógymód, de a kezelés alacsony szinten tarthatja a vírust és meggátolja, hogy az immunrendszer gyengüljön. Egyes gyógyszerek a fehérjéket befolyásolják, így a HIV nem másolja le önmagát; mások blokkolják a vírust, így nem tud bejutni az immunsejtekbe. Az orvos minden esetben felméri a páciens általános egészségi állapotát, a vírus mennyiségét a szervezetben és elhatározza, hogyan, mikor kezdődjön a kezelés.

AIDS

6. A HIV-vírust bárki elkaphatja: igaz

Csak Amerikában 56 ezer ember kapja el évente és 18 ezer meghal AIDS-ben – elkaphatják férfiak, nők, gyerekek, legyenek heteroszexuális vagy homoszexuális beállítottságúak. A homoszexuálisok körében különösen nagy az aránya a betegségnek; a beteg gyerekek vannak a legkevesebben. Az afro-amerikaiak körében ugyancsak nagy a betegség aránya: ők teszik ki a HIV-fertőzöttek felét minden évben.

7. A szex biztonságos, ha mindkét fél HIV-fertőzött: tévedés

Csak azért, mert a páros mindkét tagjának HIV-fertőzése van, nem szabad elfelejteni a védekezést! A gumi ugyanis nemcsak a HIV más törzsei ellen, hanem egyéb nemi úton terjedő betegségek ellen is véd. Akkor is megfertőzhetünk másokat, ha kezeltetjük magunkat és közérzetünk is jó.

8. Lehet kisbabája a HIV-fertőzöttnek: igen, igaz

A fertőzött anyáknál megvan az esélye, hogy átadják a vírust a gyermeknek a terhesség vagy a szülés alatt, de amennyiben megfelelően együttműködnek orvosukkal és a legkörültekintőbb ellátásban részesülnek, ennek kockázata alacsony. A várandós, HIV-fertőzött nők is szedhetnek gyógyszereket, melyek kezelik a fertőzést, de a babát is védik a vírus ellen.

9. El lehet kerülni egyéb, HIV-fertőzéssel kapcsolatos fertőzéseket: tévedés

A meggyengült immunrendszernek köszönhetően a HIV-fertőzöttek érzékenyek lehetnek a fertőzésekre, a tüdőgyulladásra, tuberkolózisra, candidiasis-ra, a citomegalovírusra, a toxoplazmózisra. A kockázat csökkentésének legjobb módja a HIV-gyógyszerek szedése. Egyes fertőzéseket meg lehet velük előzni. Ezen kívül csökkenteni kell az egyes baktériumoknak való kitettség lehetőségét: kellő mértékben kell pl. megfőzni a húst, vigyázni kell a háziállat-alommal, a szennyezett vízzel.

10. Biztosítás nélkül nem kaphatók meg az életmentő gyógyszerek: nem igaz

Vannak kormányzati programok, nonprofit csoportok, bizonyos gyógyszeripari cégek, melyek segítenek fedezni a HIV/AIDS gyógyszerek költségeit. Érdemes segítséget kérni a helyileg illetékes szolgáltató szervezettől.

Forrás: napidoktor.hu

Megosztás

Fülbetegség – Többet ér a homeopátia?

Következő »

Fogászati rejtett gócok

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés