A kamaszkorban előforduló depressziós zavar a leggyakoribb betegség az utóbbi évtizedben a 10-18 éves korosztály körében.
A legtöbb ember felismeri a jeleit, de nem tudhatja mindenki, hogy a depresszió nemcsak lelki, de testi tüneteket is okozhat. Valójában, sok ember a depresszió miatt érez fájdalmat vagy egyéb testi tünetek jelennek meg nála.
A depresszió tünetei lehetnek:
Fejfájás
Ez általában kéz a kézben jár a depresszióval. Ha már volt migrénes fejfájásod, az idővel rosszabbodhat, főleg ha éppen lehangolt vagy.
Izom- és ízületi fájdalom
A depresszió bármilyen krónikus fájdalmat súlyosbíthat. A krónikus fáradtság tünetei többek között az izom- és ízületi fájdalom, a fáradékonyság, a zaj- és fényérzékenység.
Mellkasi fájdalom
Ez komoly szívprobléma egyik jele is lehet. A mellkasi fájdalom szintén kapcsolatba hozható a depresszióval.
Emésztési problémák
Lehet az egyik tünet, hogy émelygő érzést tapasztalsz magadnál. Előfordulhat, hogy a depressziót hasmenés vagy krónikus székrekedés kíséri.
Kimerültség és fáradtság
Nem számít, hogy mennyit alszol, még mindig fáradtnak és kifacsartnak érezheted magad. Reggel kikelni az ágyból lehetetlen feladatnak tűnik. Ám ez a jelenség sok más betegség kísérő tünete is lehet. Ilyenkor a legjobb, ha alaposan kivizsgáltatjuk magunkat.
Alvási problémák
Sok ember a depresszió miatt rosszul alszik, ezért felborul a biológiai egyensúlya. Van, aki túl korán kel fel, vagy éjjel nem tud elaludni. Mások pedig sokkal többet alszanak, mint ami normálisnak számít.
Étvágyban vagy súlyban bekövetkező változás
Néhány ember a depresszióval elveszíti az étvágyát és krónikusan lefogy. Mások azt veszik észre, hogy bizonyos ételek, például a szénhidrátok után vágyakoznak, és ettől néhány kilót felszedhetnek.
Mivel a depresszió sokszor elsősorban csak testi tüneteket okoz, vagy éppen a beteg csak ezeket említi meg orvosának, ezért nem egyszer nem is lehet felismerni és emiatt kezelni sem a betegséget. Sok levert, lehangolt ember szinte soha nem kap segítséget. Ezek a pszichikai tünetek nem mindig csak a “fejedben léteznek”.
A depresszió okozhat testi elváltozásokat. Például lelassíthatja az emésztésedet, ami gyomorproblémával végződhet. A betegség hosszú távú fennállása testi panaszokhoz vagy akár belgyógyászati betegségek kialakulásához vezethet.
A depressziót és a testi betegséget egyaránt kezelni kell. Figyelembe kell venni azt, hogy a felírt gyógyszerek ne lépjenek egymással kölcsönhatásba és ne okozzanak olyan mellékhatást, amelyek fokozhatják a betegek egyébként is jelentős hangulati labilitását, rossz közérzetét. A depresszió kezelésének módszere legtöbb esetben a terápia.