Medical News Hungary

  • Megtekintések: 1353

Áttörés előtt az Alzheimer-kór megismerése

Feledékenység, emlékezetkiesés, emlékezettorzulás – ezek ennek a visszafordíthatatlan betegségnek a legjellemzőbb tünetei, amelyek jórészt a hatvan év felettieket érintik. Magyarországon legalább negyedmillió családról van szó.  Világméretű filmes kampány indult játékkal, amelyhez mindenki csatlakozhat.    

A kór a gondolkodási és kognitív funkciók beszűkülésével, jelentős magatartásváltozással, butulással, majd gyors fizikai leépüléssel jár. Kiváltó okai egyelőre ismeretlenek, jelenleg több, jelentős kutatás foglalkozik ezzel, a folyamat már ismert: az agyban lerakodások jönnek létre, amelyek megszüntetik az egyes agyi funkciók közötti kommunikációt, ezek a gócok elhalnak és működésképtelenek lesznek. Jellemzően csökken a beszéd- és a mozgásfunkció, a tünetek elemzésében neurológus szakember segíthet. A feledékenység önmagában még nem jelent betegséget, azonban az absztrakt gondolkodás hiányosságai egyértelművé tehetik a diagnózist. Például, a bankszámla kártyán levő számokat nem kell emlékezetből felmondani, jószerével az emberek jelentős része nem is tudja. Ha azonban a korábban használt műveletekhez kapcsolódó információk, a nevek, a lejárat funkciója keveredik, vagy elfelejtődik – ez jelezhet bizonyos zavarokat. Nem betegség, ha időnként nem jut egy-egy szó eszünkbe beszélgetés során, gyanúsnak tekinthető azonban, ha a korábban mindennap használatos szavakat teljesen elfelejtjük, és helyettük körülírjuk. Miképpen felettébb furcsa viselkedésnek számít, ha a színházban, strandöltözetben jelenik meg az illető, vagy kiabál a nézőtéren, azaz nem tudja eldönteni, hogy milyen az elfogadott viselkedési norma. A kór megállapítására ezek, és a hozzá hasonló tünetek megfelelő támpontot jelenthetnek, és a már bekövetkezett állapotot regisztrálják.

Mindezeket erősíti, és fontos információkkal egészíti ki az USC Alzheimer Terápiás Kutató Intézete és a USC Kech School of Medicine által 2017. júniusában közzétett új kutatása, amely szerint egyre nagyobb esélyünk van arra, hogy a konkrét tünetek megjelenése előtt néhány évvel már következtetni lehet az Alzheimer-kórra. A dél-kaliforniai egyetemi kísérletek alapján a korai észlelés hozzásegíthet a gyógyítói eljárások mielőbbi megtalálásához.

Ön is segítheti a kutatást!

Az Alzheimer-kór felismerését, kezelését, a demencia elleni küzdelmet szolgálja az a világméretű kampány, amely egy játékhoz kapcsolódik. A SeaHeroQuest VR és a Deutsche Telekom virtuális valóság játékában a résztvevők anonimizált adatait egy a demencia megelőzését és gyógyítását célzó nemzetközi kutatásban használják fel. Kétpercnyi játék ötórányi laboratóriumi kutatásnak megfelelő adatot generál.

2016-ban 3 millió ember töltötte le a játékot, ezzel pedig több mint 12 ezer év laboratóriumi kutatás volumenének megfelelő anyagot gyűjtöttek össze a szakemberek. Ezzel a kezdeményezéssel a technológiai innovációt és a játékok hasznos célok érdekében történő felhasználását kívánják elősegíteni.

A téma iránti érdeklődést erősítendő, magyar kisfilm készült, a betegség megrázó pillanatait bemutató alkotás a nézőket arra invitálja, hogy támogassák az akciót. A Vasárnap című kisfilm egy apa és a fia bensőséges, a betegség miatt mégis lassan kiüresedő és fájdalmas kapcsolatát feldolgozó történet.

A video megtekinthető: Ide kattintva

Hol lehet játszani és így részt venni a kutatásban?

Telekom üzletek: Budapest Westend Bevásárlóközpont, Miskolc belváros, Pécs Árkád Bevásárlóközpont, Székesfehérvár Alba Bevásárlóközpont; InGame kávézóin-game.hu;  Play VR: playvr.hu.

Alzheimer-kór

Az Alzheimer-kór első tünetei jellemzően 65 éves kor körül jelentkeznek, memóriapanaszok és tájékozódási problémák formájában. Ma a világon közel 44 millió Alzheimer-kóros beteg él, számuk Magyarországon közel kétszázezer. Gondozásuk óriási anyagi és szociális terhet ró a családtagokra és a társadalomra is. A betegség átlagosan 4-10 év alatt halálhoz vezet. Bár az elmúlt évtizedek során az Alzheimer-kór biológiai hátterének számos okát sikerült feltárni, a betegség továbbra is csak kezelhető, de nem gyógyítható. Ezért is irányult egyre nagyobb figyelem az elmúlt években a társbetegségekre, amelyek szerepet játszhatnak a tünetek kialakulásában. Ezek közül kiemelt figyelmet kapott az epilepszia vizsgálata. Az epilepszia több mint a rohamok összessége, mivel az agyi működés a rohamok között is eltér a normálistól, ám ennek kimutatása eddig kifejezetten nehéz volt.

Megosztás

Infarktus utáni túlélőcsomag

Következő »

Óvjuk egészségünket a hétvégén

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

6 − 3 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés