Medical News Hungary

Pusztító és nagyon ellenálló baktérium bukkant fel Kínában

Az elmúlt években egymást érték a különféle antibiotikum-rezisztens szuperbaktériumokról szóló hírek, melyek hamarosan végigsöpörhetnek az egész világon, tömegeket megölve. Az eddig felemlegetett potenciális szuperbaktériumokból aztán nem lett világjárvány, de ez mégsem azt jelenti, hogy maga az óvatos aggódás feltétlen túlzás volna: kutatók régóta figyelmeztetnek arra, hogy többek között a nem megfelelő antibiotikum-használat (kezdve a mezőgazdaságtól egészen az emberi használatig), illetve a lelassult fejlesztések miatt jöhet majd egy olyan rezisztens baktérium, ami tényleg készületlenül ér minket.

Most az egyik legismertebb orvosi folyóiratban, a Lancetben publikáltak egy esettanulmányt, ami még a sokat látott orvosi szakírókat is felrázta: Kínában fedeztek fel egy tüdőgyulladást okozó új típusú baktériumot, ami erősen antibiotikum-rezisztens, mellé viszont meglehetősen halálos és gyorsan is terjed. (A Klebsiella pneumoniae nevű baktérium 2016-ban öt embert ölt meg Hangcsou városában egy intenzív osztályon.)

A kutatás egyik vezetője, Sheng Chen mikrobiológus szerint a halálesetek egy vadonatúj kórházban történtek, ahol nagyon adtak a tisztaságra. A kutatót az lepte meg, hogy ebben a környezetben ennyire gyorsan tudott felbukkanni egy rezisztens törzs. De a megjelenés csak az első probléma volt, utána nem találtak olyan antibiotikumot Kínában, ami hatott volna ellene. Az még felmerült, hogy az Egyesült Államokban létezhet olyan gyógyszer, ami hatásos, de ezeket még nem tudták tesztelni.

Mind az öt áldozat 53 évesnél idősebb volt, és mindannyian komoly műtét után lábadoztak. Súlyos tüdőelégtelenségbe, illetve több szervük összeomlásába haltak meg.

Amikor Chen és kollégái szekventálták a mikrobákat, döbbenten tapasztalták, hogy a baktérium egyetlen korábban ismert típusra sem hasonlított, hanem két kifejezetten veszélyes típus fúziója volt. Az elmúlt évtizedekben a K. pneumoniae két típusa volt ismert a kórházakból: az egyik az antibiotikum-rezisztens verzió, a CRE. Ez a törzs tavaly Nevadában okozott halálesetet, akkor 26 antibiotikum mondott csődöt.

A másik törzs viszont nem rezisztenssége miatt okozott gondot, hanem mert hipervirulensnek számít: nagyon súlyos betegséget terjeszt, nagyon gyorsan. Chen elmondása szerint emiatt a szervezeten belül is nagyon gyorsan tud terjedni, miután megtámadta a tüdőt, hamar áttér más szervekre is.

A hipervirulens verzió Kína számos kórházában jelen van, ráadásul ez akár a fiatalabb, egészségesebb szervezetekre is veszélyt jelent. Attól, hogy a két törzs összeolvad egy új verzióvá, évek óta féltek a kutatók.

Az amerikai Rutgers University kutatói azzal kommentálták a cikket, hogy világszerte figyelmeztetni kell az orvosokat erre a hármas fenyegetést jelentő törzsre. Az is nagyon fontos, hogy még most kontroll alá kerüljön a törzs, ha ez nem sikerül, akkor világjárványt okozhat az antibiotikum-rezisztens hipervirulens K. pneumoniae. (NPR)

Forrás: 444.hu

Megosztás

Szilikonból arcprotézis – ITTHON, Magyarországon!

Következő »

Életmentő mozgásprogram prosztatarákos férfiaknak

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

3 × 5 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés