„Az is fontos, hogy az urológiai vizsgálat eredményét és a véleményt összefoglaló tájékoztatóban a vizsgálat kapcsán ismertté vált problémákat a háziorvos figyelmébe ajánljam. Elsősorban azokat, amelyek az ő kompetencia körébe tartoznak – húgysavas diéta beállítás, gyógyszerezés és -kontrollálás, vércukor beállítás, -követés, szívtámogatás, vízhajó adása, megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás és a vesefunkciók ellenőrzése stb. Többször segíti a beteg tájékozottságát az a beszélgetés, melyben megért összefüggéseket, pl. az emésztési panaszok és a rossz fogazata kapcsolata, vagy a folyadékfogyasztás, vízhajtózás, éjjeli vizeletürítések, a vese funkciójának, esetleg a prosztata nagyobbodásának a kapcsolata, stb. Az ilyen irányú beszélgetések – úgy érzem – sokat segítenek a háziorvosoknak, mivel az általam is kifogásoltak még határozottabb nyomatékot adnak a kezelői igyekezethez.
Ezért is célszerű az egyébként urológiai kivizsgálása kapcsán amúgy is elvégzendő laborvizsgálatba olyan területeket is bevonnom, mint az éhgyomri vércukorszint, a HBA1c, az éhgyomri inzulinszint, az inzulin rezisztencia, a Homa index érték. Így az eredményekkel már nemcsak a nőgyógyász és diabetológus kollégámnak, hanem végső soron a betegnek is segítségére lehetek!
Sikerélményként említem, hogy csaknem rendszeresen találok ilyen beteget szakrendelésemen, olyanokat is, akik nem éppen teenager korúak, és volt olyan páciemsem is, akinek az igen-igen alacsony D-vitamin szint rendezését követően került életében először áldott állapotba!” (Részlet dr. Varga Imre kiadás előtt álló, „A holisztikus betegellátás alapkérdései” című könyvéből.)
Hozzászólás