Az alvás mindnyájunk számára olyan nélkülözhetetlen energiaforrás, aminek köszönhetően sokkal egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életet élhetünk. Éppen ezért, ha életünket éjjelenként tartósan alvászavar nehezíti, az a nappalunkra is kihatással lesz. Az alábbiakban olvashatóak azok a legfőbb okok, melyek nehezítik az éjszakai alvást és ezáltal a feltöltődést.
Túlterheltség, stressz
Az alvászavarok egyik legfőbb oka a fizikai túlterheltség, a rohanó életmód és a hétköznapok stresszes helyzetei. Így előfordulhat az is, hogy habár nagyon fáradtak vagyunk egy kimerítő nap után, elaludni nehezen tudunk. Az, hogy milyen lesz az éjszakánk, alapvetően tehát a nappalunktól függ. Ha kiegyensúlyozott a napunk, aludni is békésen, elégedetten térünk, ami pedig segít a szervezetünknek regenerálódni.
A psziché túlterheltsége
Ha tartósan stresszes időszakain vannak, nemcsak a testünk, de a pszichénk is kimerül. Ha például tele vagyunk elvárásokkal saját magunkkal és az életünkkel szemben, vagy ha túl nagy jelentőséget tulajdonítunk mások elvárásainak, az mentálisan teljesen elfáraszthat minket. Ilyenkor segíthet, ha a napunkat meditációval, relaxációval zárjuk, és összegyűjtjük akár írásban, akár csak gondolatban, hogy milyen jó dolgok történtek velünk aznap.
Szorongás, félelem
Szorongásnak azt hívjuk, ha nincs tárgya a félelmünknek. Nem tudjuk, mitől félünk, egyszerűen csak folyamatosan érezzük azt a bizonyos gombócot a torkunkban vagy a gyomrunkban. A félelem már általában egy konkrét dologra irányul: félünk, hogy elveszítjük a munkánkat, az egészségünket, gyermekünket vagy a párunkat. A múltban vagy a jövőben járnak gondolataink, és előfordulhat az is, hogy menekülünk az életünktől. Hogy ezt megelőzzük, a jelenre vonatkozó tudatos fókusz hozzásegíthet minket a könnyedebb alváshoz is.
Elengedés hiánya
Ha nem zártunk le valamit a múltban, ha egy történet, személy vagy érzés folyamatosan kattog a fejünkben, annak bizony az lesz a következménye, hogy nehezen tudunk elaludni. Biztos veled is előfordult már, hogy fekszel az ágyban, órákon keresztül hánykolódva, és azon gondolkozol, hogy egy helyzetben mit kellett volna tenned vagy mondanod másként. Ebben az esetben az segít, ha tudatosítjuk magunkban, hogy valójában mindig a rendelkezésünkre álló információk alapján a lehető legjobb döntést hoztuk egy szituációban. Az elfogadás tehát hozzásegít az elengedéshez, ami pedig meghozza a könnyebb elalvást számunkra.
Hormonváltozások
Tipikusan női alvászavarnak tudható be, hogy a menstruáció előtt, valamint a terhesség korai szakaszában a hormonváltozás miatt megnő az alvásigényünk, ezzel egy időben azonban sokkal nyugtalanabbul alszunk. Ilyenkor fokozódik az álomtevékenység, de előfordulhat, hogy az átlagosnál többször riadunk fel éjszakánként. Ilyen helyzetben segít, ha tudatosan visszaveszünk a tempóból, és megadjuk a testünk számára azt a minőségi és mennyiségi alvás, amire szüksége van.
Alacsony vérnyomás
Az alvászavarban szenvedők közül sokan küzdenek vérnyomásproblémákkal is. Az alacsony vérnyomás habár testi tünet, legtöbbször olyan lelki tényezőkre vezethető vissza, mint a szorongás, életfeladatunk megtalálásának hiánya, kapcsolati nehézségek. Az alacsony vérnyomás sokszor megnyilvánulhat a kéz és láb hidegségében is.
Kényelmetlen ágy, zaj
Ha úgy érezzük, lelkileg kiegyensúlyozottak vagyunk, de már régóta rosszul alszunk, vizsgáljuk meg azt, hogy kényelmes-e az ágyunk. Manapság már nagyon sokféle jó minőségű matrac létezik, és nem érdemes ezzel spórolnunk. Érdemes beruháznunk olyanba, amely hosszú távon kényelmet ad éjszakánként.
Forrás: nlcafe
Hozzászólás