De jó lenne tudni, hogy imádott partnerünk mit cipel magán vagy magában, mielőtt egy bódult éjszakára kerülne sor. Pedig a veszélyforrások bárkire leselkedhetnek, aki szexuális kapcsolatba lép.
A rossz hír: van ami nem látszik, sőt maga a betegség hordozója, közvetítője sem tud róla. A jó hír pedig: ha idejében fordulunk a szakemberhez, megtalálható a szexuális betegséget kiváltó ok, és ezek alapján a gyógyítás módja is. A legfontosabb: a gyorsaság. Mielőbb szakember tanácsát, vizsgálatát kérjük! A szexuális úton terjedő betegségek a szexuális kapcsolatok során, a fertőző személlyel való érintkezés után alakulhatnak ki. Nemi betegségeket okozhatnak baktériumok, vírusok, gombák, paraziták, különböző betegségek. Ezek közül a leggyakoribb nemi betegségek: candida (candida albicans vírus okozza), klamidia (baktérium okozta betegség), kondilóma (human papilloma vírus okozza), herpesz, paraziták (pl. rühatka, lapostetű), gonorrea (tripper, vagy kankó), mikroplazmózisok (kórokozók), trichomoniázis (hüvelygyulladás). A legsúlyosabb, nemi úton terjedő fertőzések: a HIV – az AIDS vírusa (Aquired Immunodeficience Syndrome) szerzett immunhhiányos betegség, a Szifilisz (vérbaj), a Hepatitisz B., a Szalpingitisz (petevezeték-gyulladás), ami meddőséget okozhat.
JÓ TUDNI, HOGY AKÁR EGY ALKALOM IS ELÉG AHHOZ, HOGY BIZONYOS BETEGSÉGET SZEREZZÜNK.
Figyelmeztető jelek a nőknél: szokatlan hüvelyfolyások; alhasi vagy deréktáji fájások (nem a menstruáció idején); égető, viszkető érzés; fájdalmas vizelés; vérzés; láz az egyes tünetek kísérőjeként, bőrelváltozások (szemölcs, kinövések, fekélyek), fájdalom a nemi szerven.
A férfiaknál: a hímvessző külső részének nedvezése, csípő égető, viszkető érzés, sérülések a nemi szerven (foltok, kiütések, kivörösödés), fájdalmas közösülés, viszketés, ágyéki nyirokcsomók duzzanata.
A tünetek gyakran nem azonnal jelentkeznek, előfordulhat lappangási idő. Nincsenek külső jelek, a vizsgálati eredmények is jónak bizonyulnak. Ettől azonban lassacskán kialakulhat a súlyos kór, kezdetben szimptómák formájában. A betegség első jelei lehetnek alig észlelhetőek, ugyanakkor nagyon súlyosak is. Ennek ellenére nem lehet párhuzamot vonni a külső jelek és a betegség súlyossága között. Ezért is fontos eljárni a rendszeres szűrővizsgálatokra.
NŐGYÓGYÁSZATI SEGÍTSÉG – DISZKRÉCIÓ, BIZALOM A BENYOVSZKY ORVOSI KÖZPONTBAN
Dr. Belics Zorán szülész-nőgyógyász főorvos, nemzetközileg nyilvántartott ultrahang-specialista), részlegvezető főorvos, v. egyetemi adjunktus. Szűri és gyógyítja a különböző nőgyógyászati fertőzéseket (Chlamydia, HPV, stb.), és kezeli a méh miómás elváltozásait. Szakmai tanácsadó a személyre szabott védekezési módszerek, valamint a gyermekáldás elmaradása eseteiben gyakran kérik tanácsait a tinédzser- és változókorúak, a hormonzavaros problémákkal és a speciális gondokkal küzdő hölgyek.
Hozzászólás