Magyarországon minden nap meghal egy nő méhnyakrákban. A rák kialakulása több fázis alatt megy végbe, és a rákmegelőző állapot sok esetben szűréssel felismerhető és gyógyítható. A szűrés sok esetben az életet jelentheti, ennek ellenére Magyarországon csupán minden harmadik nő vesz részt rendszeres méhnyakszűrésen.
A méh a női nemi szervrendszer része, amely az alhasban, a húgyhólyag és a végbél között foglal helyet. A méhnyak a méh alsó, keskeny része, amelynek csatornája a hüvelybe nyílik. A méhnyakrák akkor alakul ki, amikor a méhnyak sejtjei szabályozatlan osztódásba kezdenek. A sejtek betörhetnek a környező szövetekbe, és a daganat ráterjedhet a végbélre és a húgyhólyagra. A méhnyakrák főleg a környező nyirokcsomókban, a gerincben és a tüdőben ad áttéteket. A méhnyakrák általában igen lassan fejlődik. A kockázati tényezők közül a legjelentősebb a humán (emberi) papilloma vírussal (HPV) való fertőzöttség, mivel a vírusfertőzés kóros sejtek növekedését idézheti elő a méhnyakon. A HPV-vel való fertőzöttség igen gyakori, de számos nő soha nem szerez erről tudomást, mivel nem mindig alakulnak ki tünetek. A legfőbb tünet egyébként szemölcsök megjelenése, abnormális vérzés a menstruációs időszakok között vagy közösülés után. Egy másik gyakori tünet a szokatlan hüvelyfolyás. A méhnyakrák szűrése szempontjából a legfontosabb a rendszeres, évente végzett nőgyógyászati, illetve citológiai (Papanicolaou) vizsgálat. A vizsgálatok kezdetének ajánlott időpontja: a 18. életév, illetve a nemi élet megkezdésének időpontja.
A HPV a nemi szervek bőrfelületének érintkezése útján terjed, így a fertőzés ellen az óvszer sem nyújt biztos védelmet. A HPV-nek több mint 100 fajtája van, ezekből megközelítőleg 15 rákkeltő. A méhnyakrákok csaknem háromnegyedét azonban két vírustörzs, a HPV 16 és 18 okozza, melyek ellen ma már létezik védőoltás. Magyarországon április 10-én tartják a Nemzeti Rákellenes napot. A Magyar Rákellenes Liga ez évi kampányának fókuszában a méhnyakrák, annak megelőzése, kezelése szerepel. Prof. Simon Tamás, a Liga elnöke a Napidoktornak elmondta: a méhnyakrák megelőzésére indított védőoltási program lehetővé teszi, hogy Magyarországon szervezett keretekben jussanak védettséghez a lányok, ezért arra hívja fel a szülők figyelmet, hogy fogadják el és engedjék beoltani a gyermeküket.
A méhnyakrák a második leggyakrabban előforduló rosszindulatú betegség nőkben világszerte, Európában minden 18. percben meghal egy nő méhnyakrákban, Magyarországon évente 1.200 új esetet mutatnak ki, és 500 eset halállal végződik, a rákmegelőző állapot szűréssel általában kimutatható.
Ingyenes onkológia zöld vonal: 06 80/296-800
Hozzászólás