A proktológiai rendelésen megjelent páciensek magukkal hozott tévhiteihez, félelmeikhez nagyban hozzájárul a végbélvizsgálattal kapcsolatos általános tudatlanság, az ismeretlen miatti szorongás vagy a másokkal történtek sokszor többedkézből való ismerete.
Az előző részben a végbélvizsgálatkor fellépő fájdalomról és annak megelőzéséről írtunk, a sorozat második részében a vizsgálattal kapcsolatos tévhitekről ejtünk szót.
Ciki, szégyenletes dolog? Nem igaz!
A proktológusnak az a feladata, hogy végbélbetegségeket gyógyítson, így a rendelésén végbéllel kapcsolatos problémákról esik szó. Betegségével kapcsolatban nyugodtan megnyílhat orvosának, mindkettőjüknek könnyebb így. Ehhez persze szükséges a bizalmi viszony kialakítása, ezért olyan orvost válasszon, akivel ez remélhetőleg elérhető!
Ellenkező esetben fennáll az a veszély, hogy Ön pusztán szégyenlősségből, vagy mert nem tartja fontosnak, fontos információkat hallgat el, ezzel a későbbiekben azonban a kezelés sikerét kockáztathatja.
Trehánynak, ápolatlannak, gondatlannak fog tartani, meglesz a véleménye rólam? Nem igaz!
A végbélbetegségek általában nem a higiénés “gondatlanság” miatt alakulnak ki. Nem beszélve a mindennapos többszöri krémezésről, a sokszor felesleges antiszeptikus tisztálkodószerek általános használatáról, melyek allergiához, az addig megbúvó kórokozók elszaporodásához vezethetnek.
Persze adódhatnak esetek, amelyeknél használatuk szükséges, de erről ne a reklám, hanem az orvos döntsön! Egyébként a végbél tisztántartásához elégséges a hagyományos szappan és a tiszta víz használata.
Ez biztosan csak nekem jelent problémát, más nem csinál ekkora ügyet belőle? Nem igaz!
Ha így lenne, Ön lenne az első és egyben utolsó betege orvosának. Jobb hamar túlesni a vizsgálaton és megkönnyebbülni, mint szorongani, és a lehetséges bajokon rágódni. A betegségek gyógyítását célszerű minél előbb megkezdeni – ha már a megelőzés nem járt sikerrel -, így lehet a legkisebb befektetéssel és kellemetlenséggel meggyógyulni.
Nevetségessé válok azzal, hogy izgulok? – Mindenki izgul…
Ha elfogadja, hogy az adott pillanatban nem ura hangja remegésének, mozdulatainak és testének, esetleg szavainak, netán könnyeinek, és elfogadja testének és látványának pillanatnyi kiszolgáltatottságát, akkor sokkal könnyebben vészeli át a vizsgálatot.
Összefoglalva: akinek végbélproblémája van, -a sokszor alaptalan- ellenérzéseit félretéve érdemes mielőbb szakemberhez fordulnia.
A sorozat befejező részében a végbélvizsgálat előtti felkészülést, tanácsokat beszéljük át.
Szerző: Dr. Bánfalvi Péter
(Forrás: napidoktor.hu)
Proktológiai szakrendelés a Benyovszky Orvosi Központban!