Medical News Hungary

8 óránál több alvás: sírba is vihet?

Fél évig figyelték az egészségügyi állapotokat.

Nem mindannyiunknak tesz jót az, ha többet alszunk. Egy tanulmányból kiderült, hogy sokkal nagyobb a stroke esélye azon középkorú és idősebb embereknél, akik napi nyolc óránál többet alszanak.

Ez a következtetés 11 másik tanulmány összefoglalásából született, így a kutatási minta több mint félmillió emberre terjedt ki, hét különböző országból.

A kutatás szerint a kevés alvás bármennyire is jelentsen egyértelmű veszélyt egészségünkre, életminőségünkre, érzelmi és kognitív állapotunkra, nem kapcsolható össze idő előtti elhalálozással. A probléma inkább ott van, ha túl keveset vagy éppen túl sokat alszunk. A tanulmány szerzői mintegy tízezer (42 és 81 év közötti) embert kérdeztek meg arról, hogy mennyit alszanak naponta és jól alszanak-e – ezt követően pedig 9 és fél évig figyelték egészségügyi állapotukat és kérdezték meg tőlük többször azt, hogy mennyiben változott alvásrendjük.

Az eredmények szerint a 8 óránál hosszabb alvás miatt 45 százalékkal nőtt a stroke esélye, ezt pedig az alvás minősége sem javította. A 6 óránál rövidebb alvás hatására a stroke esélye 19 százalékkal nőtt. A kutatók viszont ezen eredményeket látva nem tudtak nem gondolni arra, hogy a túl sok alvás a háttérben megbúvó egészségügyi problémáknak köszönhető.

alvas_strokeTudjuk például azt, hogy a stroke-ot túlélő betegek 72 százaléka szenved alvási apnoéban. Ennek hatására a mélyebb alvási fázisokból gyakrabban mozgunk át kevésbé mély fázisokba, hogy könnyebben tudjuk lélegezni. Akik ezt nem kezeltetik, tovább alszanak, de könnyebben ébrednek fel – az ideális viszont az lenne, ha kevesebbet aludnának, de mélyebben. A kutatók természetesen még nem állapítottak meg ok-okozati összefüggést a stroke és az apnoé között.
Korábbi kutatások szerint a hosszabb alvások betudhatóak gyulladásoknak vagy bizonyosszív- és érrendszeri betegségeknek is, de az új kutatás nem támogatja ezen hipotéziseket. Az viszont biztos, hogy mind egészséges embereknél, mind pedig számos korábbi (vagy éppen aktuális) betegségekben szenvedő pácienseknél jelentősen növeli a stroke esélyét a hosszabb alvás.

Múlt hónapban az amerikai National Sleep Foundation alvásintézet mintegy 300 tanulmányt átvizsgálva készített egy beszámolót arról, hogy mennyit kellene aludnunk: a 18 és 65 év közti korosztálynak például 7-9 óra közti pihenő időszakot javasoltak, 65 év fölött pedig már csak 7-8 órát. Az új brit eredmények fényében ez a 7-8 órás időszak mindannyiunkra kellene, hogy vonatkozzon, nem csupán a 65 év fölöttiekre.

Forrás: hazipatika.hu

Kedves Olvasó! Cikkeinket szakemberek, orvosok, gyógyítók és újságírók készítik, azok tájékoztató, ismeretterjesztő jellegűek. A szerzők törekednek a tárgyszerű, hiteles megfogalmazásokra, a terjedelmi korlátok azonban behatárolják az információk mennyiségét, és ezért nem tudnak kimerítő választ adni sok olyan kérdésre, amelyek esetleg felvetődhetnek az olvasóban. Főképpen nem pótolhatják a szakemberekkel való közvetlen kommunikációt, amelyre ezúton is felhívjuk a figyelmet. Ha szükséges, keresse a személyes találkozást, kezdeményezzen közvetlen beszélgetést az orvossal, a szakemberrel: egészségügyi panaszát, kérdéseit mindig beszélje meg velük.

Megosztás

Hogyan készüljünk egy urológiai vizsgálatra?

Következő »

Amit a prosztata vizsgálatról tudni kell!

Hozzászólás

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

15 − 8 =

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Interjúk

  • Újabb lépés az Alzheimer-kór kezeléséhez

    7 év ago

    Az emberi agyban ugyanazok a sejtek, mechanizmusok végzik a térbeli navigációt, mint amelyekkel a gondolataink között barangolunk – mondta Buzsáki György, a New York-i Egyetem Brain-prize-díjas professzora ...

    Bővebben
  • Program a magyar társadalomért

    8 év ago

    NÉPEGÉSZSÉGÜGYI PREVENCIÓ MAGYARORSZÁGON Több mint 1000 helyszín, több mint ötmillió vizsgálat, közel 400 000 látogató, ez az elmúlt nyolc év statisztikája. 2017-ben is folytatódik Magyarország átfogó egészségvédelmi szűrőprogramja ...

    Bővebben
  • További cikkek

    Keresés

    (Program)Ajánló

    További cikkek

    Keresés